Europa

W UE pojawiła się deflacja. Polska jednak w inflacyjnej czołówce

W kwietniu 2020 r., w miesiącu naznaczonym we wszystkich krajach przez działania ograniczające rozprzestrzenianie się COVID-19, roczna stopa inflacji w strefie euro spadła do 0,3% z 0,7% w marcu. Rok wcześniej inflacja wyniosła 1,7%.

W kwietniu 2020 r. roczna inflacja w Unii Europejskiej wyniosła 0,7%, co oznacza spadek z 1,2% w marcu. Rok wcześniej inflacja wyniosła 1,9%.

Najniższe roczne stopy zarejestrowano w Słowenii (-1,3%), na Cyprze (-1,2%), w Estonii i Grecji (w obu przypadkach -0,9%).

Najwyższe roczne stopy zanotowano w Czechach (3,3%), Polsce (2,9%) i na Węgrzech (2,5%).

W porównaniu z marcem, roczna inflacja spadła w dwudziestu sześciu państwach członkowskich i pozostała stabilna w jednym. W kwietniu największy wkład w roczną inflację w strefie euro miały żywność, alkohol i tytoń (+0,67 punktu procentowego), a następnie usługi (+0,52 p.p.), nieenergetyczne dobra przemysłowe (+0,09 p.p.) i energia (-0,97 p.p.).

Analizując dane Eurostatu można zauważyć, że pandemia Covid-19 przyczyniła się w niektórych krajach nawet do deflacji, przynajmniej tej wynikającej z oficjalnych odczytów. Niektórzy ekonomiści wskazują, że obecnie oficjalne odczyty będą nieadekwatne do rzeczywistości, gdyż kryzysowy koszyk zakupowy zmienił się bardzo mocno i różni się od tego, który służył do badania poziomu cen. To z kolei sprawia, że najnowsze odczyty mogą być nierzetelne, a rzeczywista inflacja może być wyraźnie wyższa niż się podaje.

Polecane artykuły

Back to top button