Europa

W UE pojawiła się deflacja. Polska jednak w inflacyjnej czołówce

W kwietniu 2020 r., w miesiącu naznaczonym we wszystkich krajach przez działania ograniczające rozprzestrzenianie się COVID-19, roczna stopa inflacji w strefie euro spadła do 0,3% z 0,7% w marcu. Rok wcześniej inflacja wyniosła 1,7%.

W kwietniu 2020 r. roczna inflacja w Unii Europejskiej wyniosła 0,7%, co oznacza spadek z 1,2% w marcu. Rok wcześniej inflacja wyniosła 1,9%.

Najniższe roczne stopy zarejestrowano w Słowenii (-1,3%), na Cyprze (-1,2%), w Estonii i Grecji (w obu przypadkach -0,9%).

Najwyższe roczne stopy zanotowano w Czechach (3,3%), Polsce (2,9%) i na Węgrzech (2,5%).

W porównaniu z marcem, roczna inflacja spadła w dwudziestu sześciu państwach członkowskich i pozostała stabilna w jednym. W kwietniu największy wkład w roczną inflację w strefie euro miały żywność, alkohol i tytoń (+0,67 punktu procentowego), a następnie usługi (+0,52 p.p.), nieenergetyczne dobra przemysłowe (+0,09 p.p.) i energia (-0,97 p.p.).

Analizując dane Eurostatu można zauważyć, że pandemia Covid-19 przyczyniła się w niektórych krajach nawet do deflacji, przynajmniej tej wynikającej z oficjalnych odczytów. Niektórzy ekonomiści wskazują, że obecnie oficjalne odczyty będą nieadekwatne do rzeczywistości, gdyż kryzysowy koszyk zakupowy zmienił się bardzo mocno i różni się od tego, który służył do badania poziomu cen. To z kolei sprawia, że najnowsze odczyty mogą być nierzetelne, a rzeczywista inflacja może być wyraźnie wyższa niż się podaje.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker