Europa

Hiszpania spodziewa się gigantycznego spadku PKB

Hiszpański Bank Centralny opublikował raport, z którego wynika, że w efekcie kryzysu gospodarczego wywołanego epidemią koronawirusa, hiszpańska gospodarka może się skurczyć w 2020 roku nawet o 15,1 proc.

Bank centralny przedstawił w swoim raporcie kilka prognoz. Ta najbardziej pesymistyczna zakłada spadek PKB w 2020 roku o 15,1 proc. Z kolei opcja najbardziej optymistyczna mówi o skurczeniu się iberyjskiej gospodarki o 9 proc.

Różne są także prognozy za najbliższe dwa lata. W najczarniejszym scenariuszu hiszpańska gospodarka ma kontynuować spadki i w 2021 roku ma się zmniejszyć o 6,9 proc., a rok później o 4 proc. Gdyby najgorsze prognozy stały się faktem, to wówczas hiszpańska gospodarka w 2023 roku byłaby o ¼ mniejsza niż w roku 2019.

Są też nieco bardziej optymistyczne prognozy na najbliższe dwa lata. Najbardziej pozytywny scenariusz zakłada wzrost PKB w 2021 roku na poziomie 9,1 proc., a w rok później na poziomie 2,1 proc.

Prognozy z miesiąca na miesiąc ulegają pogorszeniu, co może świadczyć, że początkowo nie przypuszczano, że pandemia może tyle potrwać, a w konsekwencji kryzys się przedłuży.

Pogarszająca się sytuacja gospodarcza w Hiszpanii przełoży się także na rynek pracy. Bezrobocie, które w maju było szacowane na około 15 proc. (a na koniec 2019 roku na 14 proc.) ma w tym roku skoczyć do poziomu od 18 do blisko 24 proc. W przyszłym roku jest spodziewany dalszy – delikatny – wzrost bezrobocia, które ma zacząć spadać dopiero w 2022 roku.

{loadmoduleid 155}

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker