Finanse

Spadająca liczba oddziałów bankowych wpływa na spadek liczby pracowników sektora

Z najnowszych danych Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że liczba oddziałów bankowych na przestrzeni lat systematycznie maleje.

KNF w najnowszym raporcie informuje, że liczba osób pracujących w oddziałach bankowych na koniec kwietnia 2020 roku wynosiła 155 222 osoby. To o 400 osób mniej niż w marcu tego roku i 5723 osoby mniej niż w kwietniu ubiegłego roku.

Za spadkiem liczby pracowników idzie spadek liczby oddziałów. A prawdopodobnie na odwrót, to spadek liczby oddziałów wpływa na mniejszą liczbę osób zatrudnionych w bankowości. Obecnie są w Polsce 6234 oddziały bankowe. W samym kwietniu zostały zamknięte 22 oddziały, jednak warto zauważyć, że rok temu banki miały o 100 oddziałów mniej. W długim okresie widać jednak wyraźny trend spadkowy. Na przestrzeni ostatniej dekady z rynku zniknęło ponad 1000 placówek.

Taka sytuacja jest skutkiem powszechnej cyfryzacji. Coraz więcej klientów korzysta z bankowości internetowej przez co naturalnym staje się redukcja oddziałów bankowych, które jeszcze kilka lat temu służyły m.in. do opłacania rachunków i zlecania przelewów.

Z tego powodu liczba placówek bankowych będzie maleć jednak nie będzie maleć do zera, gdyż obecnie banki przekształcają swoje placówki z wyspecjalizowane oddziały doradcze, na które ciągle jest spore zapotrzebowanie.

{loadmoduleid 155}

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker