Finanse

GPW się zwija. Coraz mniej spółek notowanych na polskiej giełdzie

Giełda Papierów Wartościowych od kilku lat się kurczy i obecnie jest na niej notowane najmniej spółek od siedmiu lat.

W ostatnich dniach zapadła decyzja o wycofaniu z obrotu giełdowego Konsorcjum Stali, wcześniej z GPW ewakuował się Indykpol, który był jedną z najdłużej notowanych spółek na warszawskim parkiecie. Debiut Indykpolu miał miejsce w 1994 roku. W sumie w tym roku z obrotu giełdowego zniknęło siedem spółek. Wiadomo jednak, że to nie koniec.

W ubiegłym roku z warszawskiego parkietu wycofały się 23 spółki, a w 2018 roku aż 25 spółek, co było rekordowym wynikiem w historii krajowej giełdy. Jak podaje Adam Torchała, analityk bankier.pl, średnia wieloletnia wycofań wynosiła około 10.

Oprócz wycofań jest także znacznie mniej debiutów. Zarówno w 2018 jak i w 2019 roku liczba debiutów wyniosła 7. To pierwszy raz od 2003 roku kiedy liczba ta była niższa niż dziesięć. W tym roku miał miejsce zaledwie 1 debiut!

Od 2017 roku jesteśmy świadkami kurczenia się liczby spółek będących w obrocie na GPW. Od tamtego momentu liczba wycofań przewyższa liczbę debiutów. Najwięcej spółek było notowanych na warszawskim parkiecie w 2016 roku – 488. Dziś są to 443 spółki i prawdopodobnie liczba ta będzie dalej spadać.

Kurczenie się polskiej giełdy jest wynikiem wielu czynników. Wśród nich można wymienić niskie stopy procentowe, które sprawiają, że finansowanie kredytem bankowym jest dla firm bardziej atrakcyjne przez co rezygnują z debiutu giełdowego. Duże znaczenie mają również kwestie prawne związane m.in. z rozbudowaną rachunkowością spółek giełdowych oraz niestabilność instytucjonalna, która z perspektywy inwestorów jest kluczowa do alokowania kapitału.

 

patronite og

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker