Finanse

NBP zapewnił kredytobiorcom dwie raty gratis

Decyzje NBP obniżyły oprocentowanie kredytów hipotecznych do najniższego poziomu w historii. Z wyliczeń Expandera wynika, że raty części kredytów spadną dzięki temu aż o ok. 1/6. Oznacza to, że co 6 miesięcy suma uzyskanych oszczędności będzie tak wysoka, że wystarczyłaby na spłatę raty. Można więc powiedzieć, że dzięki obniżkom stóp procentowych wprowadzonych przez NBP, kredytobiorcy otrzymali rocznie dwie raty gratis. Dotyczy to jednak kredytów udzielonych stosunkowo niedawno. W przypadku „starych” kredytów  rata spadnie w mniejszym stopniu.

NBP zapewnił kredytobiorcom dwie raty gratis

Zacznijmy od kredytu na 300 000 zł na 30 lat udzielonego w styczniu tego roku. Rata w lutym wynosiła 1400 zł. Teraz spadła do 1167 zł, czyli o 233 zł. Roczna oszczędność wynosi 2 796 zł, a więc niemal tyle ile dwie lutowe raty. Spadek jest więc ogromny. Trzeba jednak dodać, że niektórzy kredytobiorcy muszą zaczekać jeszcze kilka miesięcy na obniżkę.

Zobacz także: NBP dalej będzie prowadzić operacje otwartego rynku

W niektórych bankach raty spadną dopiero za kilka miesięcy

Banki aktualizują oprocentowanie kredytów zwykle raz na 3 miesiące, a czasami jeszcze rzadziej. Dla przykładu mBank dla części kredytów robi to co 3 miesiące i właśnie taką zmianę wprowadził. Niestety od 2 czerwca aż do 2 września będzie obowiązywała jeszcze stawka 0,68%. Przypomnijmy, że po majowej obniżce stóp procentowych stawka ta wynosi już tylko 0,27%. Kredytobiorcy mBanku muszą jednak zaczekać kolejne 3 miesiące na spadek oprocentowania uwzględniający efekty ostatniej obniżki stóp procentowych NBP. 

Zobacz także: Rynek magazynowy w Polsce cały czas rośnie

To jak mocno spadnie rata zależy od fazy spłaty

Musimy też ostrzec, że w niektórych przypadkach raty spadną nieznacznie i to się nie zmieni nawet za kilka miesięcy. Im dłużej kredyt jest spłacany, tym raty są mniej wrażliwe na zmiany stóp procentowych. Dla przykładu weźmy kredyt na 300 000 zł, udzielony w styczniu 2006 r. na okres 15 lat. Jego spłata skończy się więc już za kilka miesięcy. W lutym rata takiego kredytu wynosiła 2 312 zł, a obecnie spadła do 2 298 zł, a więc o niecały 1%. Dzieje się tak dlatego, że tylko minimalną część raty stanowią odsetki. W lutym odsetki wynosiły 73 zł, a obecnie 27 zł. Rata w takim przypadku składa się więc niemal wyłącznie z kapitału. Zupełnie inaczej to wygląda , gdy kredyt został udzielony niedawno. Wtedy to odsetki stanowią większą część raty i dlatego obniżki stóp procentowych zmniejszyły raty aż o 17%.

Różne zmiany rat kredytu na 300 000 zł
expander kredyty

Jarosław Sadowski
Główny analityk Expander Advisors

Wakacje kredytowe w Wielkiej Brytanii: biedni kredytobiorcy zwiększyli konsumpcję, a bogaci oszczędności

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker