Polska

Przemysł zaskoczył ekonomistów i analityków

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w czerwcu tego roku produkcja sprzedana przemysłu wzrosła o 0,5 proc. w stosunku do czerwca ubiegłego roku i o 13,9 proc. wyższa w porównaniu z majem tego roku.

Powyższe dane są dużym zaskoczeniem dla ekonomistów, gdyż wielu z nich prognozowało spadek produkcji sprzedanej i często były to prognozy za poziomie -6 proc. rok do roku. Jak się jednak okazało pojawił się niespodziewany wzrost.

Analitycy z mBank Research podali, że ich prognozy mówiły właśnie o 6 proc. spadku. Z kolei Grzegorz Siemionczyk wspomniał na Twitterze, że mediana w ankiecie Parkietu wynosiła -7,3 proc., a największymi optymistami okazali się analitycy BNP Paribas, którzy prognozowali spadek na poziomie 2,5 proc.

Warto jednak wspomnieć, że po wyrównaniu sezonowym, czyli po uwzględnieniu dni pracujących produkcja sprzedana w czerwcu była o 4,9 proc. niższa niż rok temu, ale o 9,7 proc. wyższa niż w maju.

Czerwcowe dane mimo wszystko są znacznie lepsze niż prognozy, co napawa optymizmem w kontekście sytuacji gospodarczej w naszym kraju. Na świętowanie jeszcze jednak za wcześnie. Należy poczekać na dalsze odczyty oraz przyglądać się rozwojowi pandemii.  

{loadmoduleid 155}

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker