Europa

Energia solarna w Wiedniu na rekordowych poziomach

Główny wiedeński dostawca energii, Wien Energie, zwiększył w pierwszej połowie 2020 roku produkcję energii fotowoltaicznej o prawie 60 procent. Energia solarna w Wiedniu może już pokryć zapotrzebowanie wszystkich gospodarstw domowych w centralnej dzielnicy Josefstadt.

Energia solarna w Wiedniu na rekordowych poziomach

Od stycznia do końca czerwca 2020 roku Wien Energie wytwarzała więcej energii słonecznej niż kiedykolwiek wcześniej. Największy austriacki producent energii słonecznej zwiększył swoją produkcję o prawie 60 procent, do 13.800 MWh w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego. Wzrost ten wynika głównie z ambitnego programu ofensywy solarnej Wien Energie. Od samego początku roku powstało lub jest w trakcie realizacji 27 nowych obiektów.

Zobacz także: Energetyka słoneczna w Polsce rozwija się coraz szybciej

„Nasz program ekspansji fotowoltaicznej przynosi owoce. Już teraz wytwarzamy tak dużo energii słonecznej wolnej od CO2, że moglibyśmy zaopatrywać w nią prawie wszystkie gospodarstwa domowe w Josefstadt – mówi Michael Strebl, dyrektor zarządzający Wien Energie. – I to jest dopiero początek: energia słoneczna jest niezbędna do poprawy ochrony klimatu w mieście. W drugiej połowie roku mamy już zaplanowane kolejne projekty solarne o mocy ponad 10 MW. Dach po dachu, powierzchnia po powierzchni, zamieniamy Wiedeń w miasto słońca”. Projekt jest elementem programu Wiedeń jako miasto neutralne pod względem emisji CO2.

Wien Energie rozpocznie budowę pierwszego projektu fotowoltaiki rolniczej w Austrii

Wien Energie eksploatuje obecnie około 230 systemów fotowoltaicznych, z czego 27 to elektrownie słoneczne będące własnością obywateli. Ponad 80 procent systemów znajduje się obecnie na dachach, ale „same systemy dachowe nie pozwolą na osiągnięcie celów klimatycznych. Rozbudowa na otwartych przestrzeniach jest zatem niezbędna” – mówi Strebl. W zeszłym roku Wien Energie zbudowała pierwszy projekt fotowoltaiki rolniczej w Austrii, a kolejny projekt łączący systemy fotowoltaiczne z wykorzystaniem w rolnictwie ma być zaprezentowany w roku bieżącym pod koniec lata.

Zobacz także: Indie: Aż 25% nowych pociągów może być zasilane energią słoneczną

Do 2030 roku Wien Energie chce produkować energię słoneczną o mocy 600 MW. To wystarczy, aby zaopatrzyć w nią 250.000 gospodarstw domowych lub na przykład dwa miasta, takie jak Graz i Linz łącznie. W ciągu najbliższych dziesięciu lat firma zainwestuje pół miliarda euro.

Największa elektrownia słoneczna na świecie połączy Australię i Singapur

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker