Motoryzacja

Grupa SPEED w ciągu roku zabrała blisko 19 tys. praw jazdy

Od 19 lipca 2019 roku przy każdej komendzie wojewódzkie działa grupa SPEED, której zadanie jest walka z piratami drogowymi. Przez ten czas policjanci zabrali blisko 19 tys. praw jazdy.

Grupa SPEED jest oddziałem policji powołanym do zwalczanie piratów drogowych, którzy stwarzają szczególne zagrożenie w ruchu drogowym. Policjanci z tych oddziałów wyposażeni są zarówno w oznakowane jak i nieoznakowane pojazdy. Często są to najszybsze pojazdy jakimi dysponuje policja.

Od 19 lipca 2019 roku do 30 czerwca 2020 roku grupa SPEED zabrała w Polsce blisko 19 tys. uprawnień do kierowania. Po blisko roku działalności statystyki wyglądają następująco:

  • 442 660 ujawnione wykroczenia.
  • 308 728 wykroczenia związane z przekroczeniem prędkości.
  • 18 773 kierującym zatrzymano prawo jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym.

Każdego roku nadmierna prędkość jest przyczyną wielu zdarzeń drogowych, które generują ponad 1/3 wszystkich ofiar śmiertelnych wypadków drogowych. Niedostosowanie prędkości do warunków na drodze jest groźne nie tylko dla kierujących i ich pasażerów ale również dla innych uczestników ruchu drogowego. W przypadku potrącenia pieszego, nawet nieznaczne przekroczenie dopuszczalnej prędkości zmniejsza szanse jego przeżycia – można przeczytać w komunikacie Policji.

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker