Uncategorized

USA z największym spadkiem PKB w historii pomiarów

Oprócz rekordowych spadków PKB w Hiszpanii i w Niemczech pojawiły się także rekordy w USA, gdzie amerykańska gospodarka zaliczyła największą recesję w historii kwartalnych pomiarów, czyli od 1947 roku. Wszystko to za sprawą walki z pandemią koronawirusa

Jak podało rządowej Biuro Analiz Ekonomicznych Amerykańska gospodarka skurczyła się w II kwartale o 9,5 proc. i jest to porównywalny poziom do tego odnotowanego w Niemczech. Niemniej jednak częściej pojawiająca się informacją jest zannualizowany spadek PKB. Najprościej mówiąc spadek PKB na przestrzeni całego roku gdyby rezultat z danego kwartału wystąpił także w trzech kolejnych. Ten specyficzny styl podawania danych PKB jest głównym znakiem rozpoznawczym danych gospodarczych z USA.

I tak oto annualizowane PKB spadło 32,9 proc. Jest to największy kwartalny spadek w historii. Poprzedni rekord został osiągnięty w 1958 roku i wyniósł „zaledwie” -10 proc. Nawet najgorsze trzy miesiące z okresu kryzysu finansowego z lat 2007-2009 nie zbliżają się do obecnego rezultatu. Wówczas w najgorszym momencie kwartalny annualizowany spadek wyniósł 8,4 proc. Obecna sytuacja w gospodarce jest absolutnie bezprecedensowa stąd też bezprecedensowe spadki.

Konsensus rynkowy zakładał spadek na poziomie 34,1 proc. natomiast prognozy FED mówiły o recesji na poziomie 32,1 proc.

patronite og

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker