Ameryki

Restrukturyzacja długu publicznego Argentyny zatwierdzona

Rząd doszedł do porozumienia z trzema grupami wierzycieli, co oznacza, że restrukturyzacja długu publicznego Argentyny na kwotę 65 miliardów dolarów została zatwierdzona. Ma to pomóc rozwiązać kwestię braku spłaty i ułatwić wychodzenie argentyńskiej gospodarki z kryzysu.

Restrukturyzacja długu publicznego Argentyny w końcu została zatwierdzona

Ministerstwo Gospodarki stwierdziło w swoim oświadczeniu, że bez zwiększania całkowitej spłaty kapitału lub odsetek dostosuje niektóre terminy płatności i klauzule prawne, aby złagodzić to, co zostało określone jako „ostateczna” propozycja przedstawiona na początku lipca.

Zobacz także: Inwestycje Chin w Argentynie: Pekin inwestuje 380 mln USD w wydobycie litu

„Osiągnęliśmy porozumienie, które pozwoli członkom grup wierzycieli i innym właścicielom wierzytelności poprzeć propozycję restrukturyzacji zadłużenia Argentyny i udzielić jej znacznego umorzenia długów” – można przeczytać w komunikacie. Wśród wierzycieli znaleźli się Ad Hoc Group, Argentina Creditor Committee oraz Exchange Bondholder Group, trio, które zjednoczyło się w zeszłym miesiącu, aby sprzeciwić się poprzedniej ofercie rządowej, co zapoczątkowało impas, który groził brakiem porozumienia przy jakiejkolwiek umowie.

Ministerstwo stwierdziło, że przedłuży termin formalnego przyjęcia nowej umowy przez wierzycieli do 24 sierpnia.

Argentyna, jeden z głównych producentów zboża i jeden z najbogatszych krajów świata, w maju już po raz dziewiąty nie spłaciła swoich zobowiązań, a obecnie szacuje się, że argentyńska gospodarka będzie kontynuować stan recesji i skurczy się o 12 proc.  

Nowe terminy spłat

W ramach umowy rząd zapowiedział, że dostosuje niektóre terminy płatności za nowe obligacje określone w ofercie przesłanej wierzycielom w dniu 6 lipca. Nie podniesie to łącznej kwoty głównej lub odsetek w przypadku Argentyny, ale zwiększy wartość propozycji dla wierzycieli.

Kluczową kwestią podczas rozmów restrukturyzacyjnych były tzw. klauzule dotyczące powództwa zbiorowego, które określają, w jaki sposób można dokonać przyszłych zmian w umowach dotyczących obligacji.

Zobacz także: Emisyjność łańcuchów dostaw jest zbyt duża

Zgodnie z umową terminy płatności nowych obligacji będą przypadały w dniach 9 stycznia i 9 lipca, a nie 4 marca i 4 września. Nowe obligacje zaczną podlegać amortyzacji w styczniu 2025 r. i zapadną w lipcu 2029 r.

Nowe obligacje denominowane w dolarach amerykańskich i euro w 2030 r. zaczną podlegać amortyzacji w lipcu 2024 r. i zapadną w lipcu 2030 r., jak powiedziała Argentyna, z pierwszą ratą w wysokości równej połowie każdej pozostałej raty.

Nowe obligacje denominowane w dolarach amerykańskich i w euro z 2038 roku, które zostaną wyemitowane w zamian za istniejące obligacje dyskontowe, zaczną podlegać amortyzacji w lipcu 2027 roku i staną się wymagalne w styczniu 2038 roku, poinformowało ministerstwo.

Prezydent Alberto Fernandez i minister gospodarki Martin Guzman byli przekonani, że po miesiącach rozmów Argentyna nie jest w stanie przebić oferty złożonej na początku lipca.

W 2018 roku Argentyna zawarła z MFW umowę pożyczki na 57 mld dolarów i zapowiedziała, że będzie szukać dalszych możliwości współpracy po zakończeniu rozmów z prywatnymi wierzycielami.

źródło: Reuters

Skala dolaryzacji argentyńskiej gospodarki jest porażająca

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker