Polska

Co trzeci nowy bezrobotny ma mniej niz 30 lat. Pandemia uderza w najmłodszych

Jak podała wtorkowa Rzeczpospolita powołując się na dane GUS – co trzeci nowy bezrobotny w Polsce ma mniej niż 30 lat. Wynika to z elastycznych form zatrudnienia.

Osoby młode to główni beneficjenci umów cywilnoprawnych, czyli tzw. śmieciówek, a jeszcze inaczej umów zlecenie i umów o dzieło. Są to bardzo elastyczne formy zatrudnienia, co sprawia że ochrona osób zatrudnionych w oparciu o powyższe umowy jest niewielka. Dlatego młodzi ludzie stanowią tak duży odsetek nowych bezrobotnych. W wyniku kryzysu umowy zostały im wypowiedziane lub nieprzedłużone.

W sumie w drugim kwartale liczba bezrobotnych, którzy nie mają więcej niż 30 lat zwiększyła się o 40 tys. osób. To jedna trzecia całkowitego wzrostu, a należy zwrócić uwagę, że wielkość ta jest nieproporcjonalna do ich liczebności na rynku pracy.

Duży wzrost bezrobocia wśród najmłodszych wynika także z faktu, że najmocniej ucierpiały takie branże jak eventowa, gastronomiczna i hotelarska. Są to branże bardzo popularne wśród młodych ludzi, ale są to też branże sezonowe przez co umowy cywilnoprawne są w nich szczególnie popularne.

Od jesieni sytuacja może się jeszcze pogorszyć, gdyż rynkowy konsensu mówi o wzroście stopy bezrobocia z 6,1 proc. w sierpniu do 8 proc. we wrześniu. Wzrost ten ma być wywołany końcem świadczeń solidarnościowych.

Poprawa natomiast nie nastąpi zbyt szybko. – Poprawa w takim stopniu, by rynek pracy szybko wchłaniał młodych, moim zdaniem możliwa będzie najwcześniej w drugiej połowie 2021 roku – uważa Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich cytowany przez Rzeczpospolitą.   

Polecane artykuły

Back to top button