Polska

Co trzeci nowy bezrobotny ma mniej niz 30 lat. Pandemia uderza w najmłodszych

Jak podała wtorkowa Rzeczpospolita powołując się na dane GUS – co trzeci nowy bezrobotny w Polsce ma mniej niż 30 lat. Wynika to z elastycznych form zatrudnienia.

Osoby młode to główni beneficjenci umów cywilnoprawnych, czyli tzw. śmieciówek, a jeszcze inaczej umów zlecenie i umów o dzieło. Są to bardzo elastyczne formy zatrudnienia, co sprawia że ochrona osób zatrudnionych w oparciu o powyższe umowy jest niewielka. Dlatego młodzi ludzie stanowią tak duży odsetek nowych bezrobotnych. W wyniku kryzysu umowy zostały im wypowiedziane lub nieprzedłużone.

W sumie w drugim kwartale liczba bezrobotnych, którzy nie mają więcej niż 30 lat zwiększyła się o 40 tys. osób. To jedna trzecia całkowitego wzrostu, a należy zwrócić uwagę, że wielkość ta jest nieproporcjonalna do ich liczebności na rynku pracy.

Duży wzrost bezrobocia wśród najmłodszych wynika także z faktu, że najmocniej ucierpiały takie branże jak eventowa, gastronomiczna i hotelarska. Są to branże bardzo popularne wśród młodych ludzi, ale są to też branże sezonowe przez co umowy cywilnoprawne są w nich szczególnie popularne.

Od jesieni sytuacja może się jeszcze pogorszyć, gdyż rynkowy konsensu mówi o wzroście stopy bezrobocia z 6,1 proc. w sierpniu do 8 proc. we wrześniu. Wzrost ten ma być wywołany końcem świadczeń solidarnościowych.

Poprawa natomiast nie nastąpi zbyt szybko. – Poprawa w takim stopniu, by rynek pracy szybko wchłaniał młodych, moim zdaniem możliwa będzie najwcześniej w drugiej połowie 2021 roku – uważa Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich cytowany przez Rzeczpospolitą.   

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker