Europa

Niemieckie fabryki z największym w historii wzrostem zamówień

Niemieckie fabryki zanotowały najwyższy wzrost zamówień w historii w ujęciu miesiąc do miesiąca. To efekt wychodzenia z lockdownu wywołanego pandemią Covid-19.

Jak podaje niemiecki urząd statystyczny Destatis zamówienia fabryk wzrosły w czerwcu w stosunku do maja o 27,9 proc. Jest to najwyższy wzrost w pięćdziesięcioletniej historii tych statystyk. Niemniej jednak w stosunku do analogicznego miesiąca roku poprzedniego odnotowano spadek o 11,3 proc.

Dane za czerwiec są odsezonowane, co oznacza że liczba dni pracujących nie ma wpływu na wielkość zamówień. Na wzrost złożył się wzrost zamówień krajowych o 35,3 proc. oraz wzrost zamówień zagranicznych, który wyniósł 22 proc.

Zamówienia ze strefy euro wzrosły o 22,3 proc., natomiast z pozostałych krajów o 21,7 proc.

W stosunku do średniej z 2015 roku, krajowe zamówienia w czerwcu były wyższe o 0,1 proc., a zagraniczne były niższe o 15,8 proc., co przełożyło się na 8,9 proc. mniejszą liczbę zamówień niż w przeciętnie w 2015 roku.

Dane płynące z niemieckiej gospodarki są niewątpliwie pozytywne, gdyż polska gospodarka jest z nią silnie powiązana, co ma wpływ również na polski przemysł. Niemniej jednak jeszcze zostało trochę do nadrobienia. W stosunku do lutego, czyli ostatniego miesiąca przed wprowadzeniem restrykcji, liczba zamówień dla fabryk była o 11,3 proc. niższa.

{loadmoduleid 155}

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker