Europa

Na Wyspach rośnie liczba zasiłków, ale bezrobocie pozostaje stabilne

Najnowsze dane brytyjskiego urzędu statystycznego wskazują, że liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych była znacznie większa niż oczekiwano, jednak odczyty stopy bezrobocia okazały się lepsze od przypuszczeń.

W lipcu złożono w Wielkiej Brytanii 94,4 tys. wniosków o zasiłek, podczas gdy prognozy mówiły o 10 tys. Należy jednak zwrócić uwagę, że w statystykach ujęte są osoby, które spełniają warunki do otrzymania pomocy od państwa, jednak ciągle pracują. Krótko mówiąc, statystyki te uwzględniają również kredyty i dotacje mające wspomóc pracujących, którzy stracili na pandemii. Realne odczyty w stosunku do prognoz pokazują wyraźną różnicę, jednak może ona wynikać z równie dużej różnicy miesiąc wcześniej kiedy odczyty były z kolei pozytywnym zaskoczeniem. W czerwcu liczba udzielanych zasiłków i kredytów pomocowych spadła o 68,5 tys., podczas gdy prognozowano wzrost o 250 tys.

Figure 12 UK Claimant Count level increased by 116.8 since March 2020

W sumie udzielanych jest 2,7 mln zasiłków, a ich liczba od marca wzrosła o 1,4 mln, co jest równoznaczne ze wzrostem na poziomie 116,8 proc.

To, że brytyjski rząd silnie ingeruje i stara się utrzymać miejsca pracy pokazuje stopa bezrobocia, która pomimo znacznego wzrostu liczby udzielanych zasiłków utrzymuje się na stałym poziomie. Według danych urzędy statystycznego wynosi ona 3,9 proc. podczas gdy prognozy mówiły o stopie na poziomie 4,2 proc.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker