Kolej

PKP SA zbuduje lub zmodernizuje blisko 200 dworców

Jak podaje dla PAP rzecznik prasowy PKP SA Michał Stilger, w Programie Inwestycji Dworcowych (PID) zakończyły się inwestycje na 18 obiektach. W sumie program zakłada budowę lub modernizację blisko 200 dworców.

Oprócz oddanych 18 budynków, 75 jest  w trakcie realizacji, 76 jest w trakcie projektowania, a 20 w przygotowaniu. Wartość całego programu szacowana jest na 2 mld złotych.

Dotychczas na 18 oddanych w latach 2016-2020 do użytkowania obiektów wydano 174 mln złotych. Wśród nich są tzw. dworce systemowe, które są autorskim projektem spółki. Są to mniejsze parterowe, proekologiczne obiekty, które najczęściej mają zastąpić duże niefunkcjonalne dworce niedostosowane do wymogów mieszkańców i podróżnych. W sumie do 2023 roku ma powstać 40 takich dworców.

Oprócz tego planowane są modernizacje obiektów w większych miastach. Mowa tutaj o Białymstoku, Olsztynie, Kielcach, czy też Poznaniu, gdzie modernizacji ma zostać poddany stary dworzec. Z kolei jak podaje PAP największą inwestycją w PID ma być kompleksowa modernizacja zabytkowego dworca Gdańsk Główny. Szacowany koszt remontu to 100 mln złotych.

75 proc. prowadzonych inwestycji zostanie dofinansowane ze środków UE.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker