Europa

Duże różnice w odczytach inflacji między krajami UE. Polska w czołówce

Według najnowszych danych Eurostatu inflacja w lipcu wyniosła w Unii Europejskiej 0,9 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. 

Lipcowa inflacja jest wyższa niż w czerwcu, kiedy była równa 0,8 proc. z kolei w lipcu 2019 roku, roczne odczyty inflacji w UE wskazywały na 1,4 proc.

Ceny są nieco bardziej stabilne w strefie euro, gdzie inflacja w lipcu w ujęciu rocznym wyniosła 0,4 proc. i była wyższa od tej notowanej w czerwcu o 0,1 p. proc. Z kolei w lipcu 2019 roku inflacja wyniosła 1 proc.

inflacja lipiec eurostat

W lipcu największy wkład w roczną inflację w strefie euro miały towary i usługi przemysłowe nieenergetyczne (+0,42 punktu procentowego), a następnie żywność, alkohol i tytoń (+0,38 pp) oraz energia (-0,83 pp).

Wśród krajów gdzie ceny najmocniej spadły były Grecja (-2,1 proc.), Cypr (-2 proc.) i Estonia (-1,3 proc.).

Z kolei przodownikami we wzroście cen są kraje Europy Środkowo-Wschodniej – Węgry (3,9 proc.), Polska (3,7 proc.) oraz Czechy (3,6 proc.).

Najbardziej stabilne ceny są natomiast notowane w Niemczech (0 proc.), Luksemburgu (0,1 proc.), na Łotwie (0,1 proc.) oraz w Portugalii (-0,1 proc.).

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker