Polska

PMI: Nastroje w przemyśle coraz lepsze, jednak optymizm nie tak duży jak w lipcu

Wskaźnik PMI w sierpniu wykazał dalszą poprawę warunków gospodarczych w polskim sektorze wytwórczym. Jednakże tempo zmian w stosunku do lipca zmalało.

PMI to wskaźnik obrazujący kondycję przemysłu. Neutralną wartością jest 50 pkt. Wynik powyżej tego poziomu oznacza ogólny wzrost koniunktury w przemyśle, natomiast rezultat poniżej 50 pkt jest zwiastunem pogarszającej się sytuacji.

W sierpniu PMI przyjęło wartość 50,6 punktu i był to gorszy rezultat niż w lipcu, kiedy PMI osiągnęło najwyższą wartość od dwóch lat – 52,8. Niemniej jednak wartość powyżej poziomu 50 punktów wskazuje na poprawiającą się sytuację w polskim przemyśle.

pmi sierpien

W sierpniu popyt na polskie produkty uległ stagnacji. Pomimo niewielkiego wzrostu eksportu, polscy producenci otrzymali tyle samo nowych zamówień co w lipcu. Produkcja ponownie wzrosła, co po części uzasadniano nadrabianiem zaległości w realizacji zamówień z poprzednich miesięcy. Był to zaledwie drugi z rzędu wzrost polskiej produkcji przemysłowej od października 2018.

„Nastroje polskich producentów odnośnie najbliższych 12 miesięcy były wciąż pozytywne, choć optymizm biznesowy osłabł w stosunku do lipca, co odzwierciedlało przede wszystkim obawy przed kolejną falą koronawirusa oraz ponownym nałożeniem obostrzeń społecznych” – komentuje ekonomista IHS Markit Trevor Balchin.

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker