Nieruchomości

W ponad 16 proc. wiejskich mieszkań nie ma dostępu do łazienki

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego na koniec 2019 roku było w Polsce 14,8 mln mieszkań, co oznacza wzrost o 1,4 proc. w stosunku do stanu rok wcześniej.

Według stanu z 31 grudnia 2019 roku w Polsce mieliśmy 14,8 mln mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej przekraczającej 1,1 mld metrów kwadratowych. We wszystkich mieszkaniach znajdowało się 56,6 mln izb.

W stosunku do roku poprzedniego, netto przybyło w Polsce 197,7 tys. lokali mieszkalnych. Należy dodać, że ubiegły rok był jednym z najlepszych od lat pod względem budownictwa mieszkaniowego. W 2019 roku oddano do użytkowania 207,2 tys. nowych mieszkań. Był to najlepszy roczny wynik od 1980 roku (większa liczba oddanych mieszkań niż mieszkań których przybyło wynika z faktu, że niektóre lokale uległy wyburzeniu lub przekwalifikowaniu np. na biura).  

Ten rok również mógł być wyjątkowo dobry, gdyż w pierwszym półroczu do użytku oddano o 2,1 proc. więcej mieszkań niż w 2019 roku. Pandemia mogła jednak negatywnie wpłynąć na rynek nieruchomości i poprawienie wyniku może być niemożliwe.

Sytuacja mieszkaniowa bardzo powoli się poprawia, jednak jak pokazują dane ciągle jest wiele do zrobienia. Z danych GUS wynika, że na obszarach wiejskich aż 16,7 proc. mieszkań nie ma łazienki, podczas, gdy w miastach jest to już tylko 4,3 proc.

Podobna różnica jest w przypadku ustępów (toalet). W miastach ustępów nie ma 2,7 proc. mieszkań, jednak na wsi jest to już 13,2 proc.

Liczba mieszkań wyposażonych w urządzenia sanitarno-techniczne z roku na rok rośnie, jednak w przypadku wsi odsetek mieszkań jest ciągle stosunkowo wysoki mając na uwadze poziom rozwoju gospodarczego naszego kraju.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker