Nieruchomości

W ponad 16 proc. wiejskich mieszkań nie ma dostępu do łazienki

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego na koniec 2019 roku było w Polsce 14,8 mln mieszkań, co oznacza wzrost o 1,4 proc. w stosunku do stanu rok wcześniej.

Według stanu z 31 grudnia 2019 roku w Polsce mieliśmy 14,8 mln mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej przekraczającej 1,1 mld metrów kwadratowych. We wszystkich mieszkaniach znajdowało się 56,6 mln izb.

W stosunku do roku poprzedniego, netto przybyło w Polsce 197,7 tys. lokali mieszkalnych. Należy dodać, że ubiegły rok był jednym z najlepszych od lat pod względem budownictwa mieszkaniowego. W 2019 roku oddano do użytkowania 207,2 tys. nowych mieszkań. Był to najlepszy roczny wynik od 1980 roku (większa liczba oddanych mieszkań niż mieszkań których przybyło wynika z faktu, że niektóre lokale uległy wyburzeniu lub przekwalifikowaniu np. na biura).  

Ten rok również mógł być wyjątkowo dobry, gdyż w pierwszym półroczu do użytku oddano o 2,1 proc. więcej mieszkań niż w 2019 roku. Pandemia mogła jednak negatywnie wpłynąć na rynek nieruchomości i poprawienie wyniku może być niemożliwe.

Sytuacja mieszkaniowa bardzo powoli się poprawia, jednak jak pokazują dane ciągle jest wiele do zrobienia. Z danych GUS wynika, że na obszarach wiejskich aż 16,7 proc. mieszkań nie ma łazienki, podczas, gdy w miastach jest to już tylko 4,3 proc.

Podobna różnica jest w przypadku ustępów (toalet). W miastach ustępów nie ma 2,7 proc. mieszkań, jednak na wsi jest to już 13,2 proc.

Liczba mieszkań wyposażonych w urządzenia sanitarno-techniczne z roku na rok rośnie, jednak w przypadku wsi odsetek mieszkań jest ciągle stosunkowo wysoki mając na uwadze poziom rozwoju gospodarczego naszego kraju.

Polecane artykuły

Back to top button