Polska

Fitch podtrzymał rating Polski i prognozuje wzrost PKB w przyszłym roku

Pod koniec ubiegłego tygodnia agencja ratingowa Fitch potwierdziła długoterminowy rating Polski w obcej walucie na poziomie „A-” z perspektywą stabilną.

„Rating A- Polski odzwierciedla jej zdywersyfikowaną gospodarkę z historią stabilnego wzrostu i ram polityki gospodarczej wraz z członkostwem w UE. Przeciwwagą jest niższy poziom PKB per capita oraz stosunkowo wysokie (choć malejące) zadłużenie zagraniczne netto w porównaniu z innymi krajami z grupy porównawczej kategorii A-” – poinformował Fitch Ratings.

Wśród zagrożeń Fitch wskazuje kolejne zamknięcie gospodarki. Wiosenne negatywnie odbiło się na koniunkturze przez co PKB zmalał o 8,9 proc. w pierwszym kwartale. Należy jednak zwrócić uwagę, że w stosunku do innych europejskich gospodarek spadek był jednym z niższych.

Według Fitch PKB spadnie w 2020 roku o 3,5 proc., jednak w 2021 roku pojawi się wzrost, który wyniesie już 4,5 proc., a rok później 3,3 proc. Analitycy prognozują także, że deficyt sektora finansów rządowych i samorządowych ma wynieść w tym roku 8,2 proc. PKB. W przyszły ubytek w finansach będzie już niższy gdyż 5,4 proc., a w 2022 roku 4 proc. PKB.

patronite og

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker