Europa

Hiszpański Sąd Najwyższy uznał dostawców jedzenia za pracowników

Hiszpański Sąd Najwyższy orzekł, że osoby dostarczające jedzenie są pracownikami najemnymi, a nie samozatrudnionymi. Decyzja ta została podjęta w sprawie wniesionej do sądu przez byłego pracownika firmy Glovo – podaje El Pais.

Hiszpański Sąd Najwyższy uznał, że dostawcy jedzenia są pracownikami

„Związek, który istnieje między dostawcą a firmą Glovo ma charakter zawodowy” – powiedział hiszpański Sąd Najwyższy w oświadczeniu. Po raz pierwszy Sąd Najwyższy wydał orzeczenie w sprawie stosunku pracy między dostawcami jedzenia a platformami cyfrowymi.

Zobacz także: Wyrok TSUE ws. kredytów frankowych został wydany!

Glovo jest jedną z wielu firm, które korzystają z tego, co w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii znane jest jako „gig economy”, termin ten odnosi się do pracowników, którzy pracują na własny rachunek, często tymczasowo w elastyczny sposób. Są to m.in. dostawcy Glovo, Deliveroo, czy też Ubera.

Sąd uznał, że Glovo nie jest „zwykłym pośrednikiem” między restauracjami a firmami dostarczającymi jedzenie, lecz „firmą, która ustala warunki świadczenia swoich usług i jest właścicielem aktywów niezbędnych do świadczenia swoich usług”. Te „aktywa” obejmują aplikację komórkową, którą dostawcy muszą posiadać, jeśli chcą rozpocząć pracę.

Orzeczenie pojawiło się w ważnym momencie

Orzeczenie pojawia się w ważnym momencie z dwóch powodów: z jednej strony zbiega się w czasie z trwającymi kontrowersjami dotyczącymi sprzecznych wyroków w sprawie statusu zawodowego dostawców, a z drugiej strony- z rządowymi planami dalszej regulacji sektora – możemy przeczytać w El Pais.

Zobacz także: Przełomowy wyrok sądu! PGE razem z ekologami siądzie do stołu

W ostatnich latach niektórzy pracownicy zatrudnieni do dostarczania towarów za pośrednictwem aplikacji, takich jak Glovo, domagali się uznania ich za pracowników najemnych, co pozwalałoby skorzystać im z takich praw jak zwolnienie lekarskie i płatne urlopy.

Glovo oświadczyło, że przestrzega orzeczenia sądu, ale oczekuje, że rząd i Unia Europejska ustanowią ramy regulacyjne, które zostaną stworzone w oparciu o wspólny dialog. 

Ludzie, którzy wzięli kredyty frankowe, zostali oszukani. Sądy stoją po ich stronie

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker