Finanse

Spółki komandytowe w Polsce mają płacić CIT

W połowie września pojawiła się informacja ze strony rządu, iż spółki komandytowe w Polsce mają płacić CIT. Działania te rozpoczęły szeroką debatę nad zasadnością takich działań.

Nałożenie podatku CIT na spółki komandytowe w Polsce ma ograniczyć wyprowadzenie zysków do rajów podatkowych

Rząd nałożenie podatku CIT na spółki komandytowe argumentuje chęcią walki z wyprowadzaniem zysków do rajów podatkowych, w konsekwencji budżet i społeczeństwo na tym tracą. Przeciwko tego typu argumentacji jest m.in. CRIDO, ZPP i InfoCredit, które przygotowały raport na temat obciążenia spółek komandytowych podatkiem CIT.

Zobacz także: Firma w Czechach? Dalej będziecie płacić podatki w Polsce

Raport pt. „Spółki komandytowe w Polsce — analiza danych” wskazuje, że 1 proc. z 42 tys. działających w Polsce tego rodzaju spółek posiada zagranicznych wspólników, którzy stanowią 0,4 proc. w łącznej liczbie wszystkich wspólników spółek komandytowych. Z kolei 92 proc. stanowią przedsiębiorstwa 72 705 osób fizycznych pochodzących z Polski.

„Objęcie spółek komandytowych podatkiem CIT to zły pomysł. Z danych nie wynika, by były to podmioty wykorzystywane do międzynarodowych schematów optymalizacyjnych. Stanowią za to atrakcyjną formę prowadzenia działalności dla polskiego, dynamicznie rozwijającego się biznesu” – komentuje w komunikacie Jakub Bińkowski, dyrektor Departamentu Prawa i Legislacji Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Przedsiębiorcy, jak i autorzy raportu wskazują na to, że zmiana sposobów opodatkowania spółek komandytowych przyczyni się do znacznego zwiększenia ich poziomu opodatkowania, a sama forma spółki komandytowej utraci swój główny atut, jakim jest transparentność podatkowa.

Popularność spółek komandytowych w Polsce jest nieadekwatna do wzrostu gospodarczego

Kontraargument wysuwa natomiast Ministerstwo Finansów, które prezentuje swoje dane, z których wynika, że popularność spółek komandytowych jest nieadekwatna do wzrostu gospodarczego.

Zobacz także: Największy w historii kryzys gospodarczy w Japonii! Przez pandemię, tajfun i… podatki!

W informacji zamieszczonej przez MF można przeczytać: „W latach 2010-2019 liczba działających spółek komandytowych zwiększyła się ponad sześciokrotnie. Wzrost gospodarczy nie uzasadnia takiego wzrostu”.

spolki komandytowe

W sumie w 2010 roku funkcjonowało w Polsce 6 439 spółek komandytowych. W 2019 roku było ich już 40 587.

Zdaniem resortu ten nieracjonalny wzrost popularności spółek komandytowych jest efektem wykorzystywania tych spółek do transferu zysków do rajów podatkowych. Stąd też pomysł nałożenia na nie podatku CIT co przyczyni się dodatkowych obciążeń fiskalnych, jednak istotnie zahamuje proces transferowania zysków do rajów.

Nowe przepisy, nad którymi pracuje resort finansów mają wejść w życie od 2021 roku.

Nie bójmy się opodatkować najbogatszych!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker