Uncategorized

Polska suwerenna cyfrowo, czyli czas na zmiany!

Wykorzystywanie przestrzeni cyfrowej do naruszania uczciwej konkurencji z polskimi podmiotami, unikanie podatków i manipulowanie konsumentami — to niektóre kwestie poruszone podczas premiery raportu Polska suwerenna cyfrowo mającej miejsce w czasie cyfrowego okrągłego stołu zorganizowanego w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Polska suwerenna cyfrowo, czyli trzeba uregulować dominujące platformy

W opracowanym przez think-tank Instrat oraz koalicję ekspercką Polskiej Karty Suwerenności Cyfrowej raporcie znalazły się przede wszystkim kwestie monopolizowania rynków przez największe platformy jak np. amerykańskie Google, Facebook, Amazon czy chińskie AliExpress, oraz prowadzenie nieuczciwej konkurencji z MŚP oznaczające spadek rentowności lub nawet bankructwo polskich firm.

Zobacz także: Big Tech budują globalny, cyfrowy monopol

– Dominujące platformy uniemożliwiają wejście na rynek mniejszym przedsiębiorcom. Aby zapewnić uczciwą konkurencję koniecznym jest nakładanie na podmioty o znaczącej obecności cyfrowej dodatkowych obowiązków, jak chociażby nakazu regularnego informowania organów krajowych o działalności platformy czy stosowania testów Oceny Skutków Algorytmu – mówi Blanka Wawrzyniak, autorka raportu i analityczka Instratu.

Należy wzmocnić Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Wzmocnienie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i budowanie polskiej suwerenności cyfrowej, m.in. przez rozwój własnych narzędzi do pracy i edukacji zdalnej to ambitne, ale konieczne propozycje, co podkreślali uczestnicy okrągłego stołu.

Zobacz także: Ministerstwo Finansów pracuje nad e-urzędem skarbowym. No nareszcie!

Cyfrowi giganci powinni podlegać wszelkim regulacjom prawnym w równym stopniu co inni przedsiębiorcy działający na rynku, w tym realizować obowiązki podatkowe. Z tego względu, dalsze uszczelnienie VAT w e-handlu, szczególnie z Chinami, oraz wprowadzenie podatku cyfrowego są niezbędne, aby zagraniczne koncerny obowiązywały uczciwe zasady.

– Firma powinna płacić podatek od dochodu w tym kraju, w którym faktycznie dochód ten został wytworzony – to fundamentalna zasada organizacji systemu podatkowego na świecie. Niestety w świecie cyfrowym bardzo często granice państw nie istnieją — mówi dr Jakub Sawulski, ekonomista Polskiego Instytutu Ekonomiczny i wykładowca Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Zobacz także: Cyfryzacja to wielka szansa. Musimy jednak założyć korporacjom kaganiec

Polska suwerenna cyfrowo albo z zdestabilizowanym rynkiem mieszkaniowym i prekarnymi warunkami pracy

Poza problemami uczciwego handlu i podatków raport porusza kwestie społeczne związane z nieuczciwymi naciskami platform na konsumentów w sieci, destabilizacją rynku mieszkaniowego czy prekaryzacją warunków pracy wynikającą z nowych modeli biznesowych. Proponowane regulacje mają przywracać pracownikom pełnię praw i ograniczać niekontrolowany wynajem na platformach takich jak Airbnb czy Booking skutkujący eksplozją cen mieszkań.

– Praca platformowa i praca zdalna powinna stanowić stały element Kodeksu pracy, dlatego konieczny jest dobrze zaplanowany proces legislacyjny, czyli rzetelna ocena skutków regulacji, konsultacje, dialog społeczny – zaznacza Magdalena Gryciuk z Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

Zdaniem ekspertów, zestaw 17 kluczowych rekomendacji umożliwi sprawiedliwy i uczciwy rozwój gospodarki cyfrowej. Raport „Polska suwerenna cyfrowo” jest dostępny pod adresem: www.instrat.pl/suwerenna-cyfrowo

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker