Uncategorized

Amerykańska gospodarka odnotowała najwyższy wzrost PKB w historii

Amerykańska gospodarka odnotowała rekordowy wzrost w trzecim kwartale, po rekordowych spadkach w poprzednim okresie.

PKB w III kw. 2020 roku w USA wzrósł o 33,1 proc. w ujęciu annualizowanym – wynika z informacji Biura Analiz Ekonomicznych. Jest to najwyższy wzrost w historii prowadzenia statystyk, które są zbierane od 1947 roku. Wynik nie jest jednak zaskoczeniem, ekonomiści spodziewali się wzrostu o 31 proc. w ujęciu annualizowanym.

Należy jednak zauważyć, że poprzedni kwartał również był rekordowy dla amerykańskiego gospodarki. Wtedy jednak odnotowano rekordowe załamanie gospodarcze. PKB w II kw. spadło o 31,4 proc. w ujęciu annualizowanym.

Ujęcie annualizowane mówi o tym, w jakim tempie rozwijałaby się gospodarka, gdyby tempo wzrostu w danym kwartale zostało utrzymane przez cały rok. Jest to metoda popularna głównie w USA.

Przekładając jednak dane na ujęcie „europejskie”, to PKB w III kwartale był w USA o 7,4 proc. wyższy niż w poprzednim. Niemniej jednak w II kwartale był o 9 proc. niższy kwartał do kwartału. Ostatecznie rok do roku PKB w III kw. było o 2,9 proc. niższe niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker