Uncategorized

Polska gospodarka w długim okresie nie odczuje skutków pandemii

Polska gospodarka w długim okresie nie odczuje zmian wywołanych przez pandemię Covid-19 – tak przynajmniej wynika z opracowania ekonomistów Oxford Economics.

Polska gospodarka w długim okresie nie odczuje skutków pandemii

Z raportu ekonomistów Oxford Economics wynika, że w przypadku polskiej gospodarki poziom PKB w 2025 roku będzie niewiele się różnił od poziomu, który by został osiągnięty gdyby pandemia nie miała miejsca.

W powyższym przypadku różnica pomiędzy PKB w 2025 roku wyniesie ok. 1 proc. O tyle będzie mniejsza polska gospodarka na skutek pandemii. Polska nie jest jednak pojedynczym przypadkiem. Większość kraju Europy Środkowej i Wschodniej w dłuższej perspektywie niespecjalnie odczuje zmiany gospodarcze wynikające z pandemii. Podobny zmiany w wielkości gospodarki w 2025 roku odnotują takie kraje jak Chorwacja, Czechy, Słowacja.

Zobacz także: Jaki kraj najgorzej radzi sobie z pandemią? Polska!

Spośród krajów rozwijających się lepiej od Polski będzie sobie radził Tajwan, który praktycznie nie odczuje różnicy w 2025 roku,  oraz Korea Południowa.

Z grona krajów rozwiniętych zdecydowanie najlepiej poradzi sobie gospodarka Niemiec. Dla której zmiana będzie marginalna. Będzie to najlepszy wynik z całego zestawienia pokazujący, że pandemia Covid-19 w ciągu pięciu lat będzie miała niewielki wpływ na poziom rozwoju gospodarczego naszych zachodnich sąsiadów.

pkb zmiany
Wykresy zaczerpnięte z Twittera Mateusza Urbana, analityka Oxford Economics

Na drugim biegunie zestawienia są Indie

Na drugim biegunie zestawienia są Indie, które pod względem strat gospodarczych wywołanych Covid-19 są bezapelacyjnym liderem. Szacuje się, że w 2025 roku indyjska gospodarka będzie o około 12 proc. mniejsza niż w sytuacji gdyby pandemia nie miała miejsca. Mocno pandemię odczują też takie kraje jak Filipiny, Argentyna, czy też Indonezja. Z krajów wysokorozwiniętych szczególnie mocno kryzys gospodarczy uderzy w gospodarkę Australii i Wielkiej Brytanii, które mają odpowiednio stracić ok. 5 proc. i ok. 4 proc. w stosunku do sytuacji bez pandemii.

Zobacz także: Zadziwiający efekt pandemii COVID-19. W USA brakuje nawet… keczupu.

Biorąc po uwagę kraje rozwijające się, to znacznie lepiej ze skutkami pandemii poradzą sobie kraje leżące w Europie aniżeli rozwijające się kraje Azji Południowo-Wschodniej, czy też Ameryki Południowej. Może to wynikać m.in. z dużych różnic rozwojowych w tej grupie. Państwom takim jak Tajwan, Korea Południowa, Czechy, Słowacja, a nawet Polska, jest bliżej rozwojowo do krajów wysokorozwiniętych aniżeli do takich państw jak Indie, czy Indonezja. Stąd tak duża różnica. Bogatsze kraje co do zasady lepiej sobie poradzą ze skutkami pandemii Covid-19 niż kraje biedniejsze. Wpływ na to będzie miało wiele czynników, do których zaliczać się będą działania rządów w walce z pandemią oraz prowadzona polityka fiskalna.

30 proc. Polaków uważa, że koronawirusa powodują nowe technologie, takie jak 5G

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker