Europa

PKB per capita 2020: Europa Środkowa goni Południową

Z najnowszych danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego wynika, że obecnie jesteśmy świadkami przebiegunowania Europy. Świadczą o tym zmiany w PKB per capita jakie zaszły w 2020 roku.

Pisałem o tym już jakiś czas temu, gdzie sugerowałem, że Kraje Europy Środkowej niebawem wyprzedzą pod względem PKB per capita kraje Europy Południowej i to właśnie się dzieje. Z danych MFW, które dotyczą 2020 roku, wynika, że Polska powiększa przewagę w PKB per capita nad Portugalią. Oczywiście mowa w tym przypadku o PKB wyrażonym parytetem siły nabywczej. Wskaźnik ten to najlepsza miara zamożności społeczeństwa spośród wszelkich form PKB.

Polska bogatsza od Portugalii. Jesteśmy świadkami gospodarczego przebiegunowania Europy

W 2020 roku PKB per capita Polski mierzone parytetem siły nabywczej wyniosło 33 739 dolarów, natomiast Portugalii 33 131 dolarów. Daje to odpowiednio Polsce 39. miejsce na świecie, a Portugalii 40. pozycję. Jest to umocnienie pozycji, którą osiągnęliśmy rok temu, gdyż to na koniec 2019 roku Polska wyprzedziła w przytaczanej klasyfikacji Portugalię. Kwestią czasu jest, jak Portugalia straci swoją pozycję na rzecz pozostałych państw naszej części Europy. Pod względem PKB per capita PPP tuż za Portugalią znajdują się kolejno Węgry (32 434 dol.), Słowacja (32 184 dol.), Łotwa (30 579 dol.) oraz Rumunia (30 141 dol).

Jeszcze lepiej radzą sobie Czesi, którzy wyprzedzili Włochy i Hiszpanię. Nasi południowi sąsiedzi mogą pochwalić się PKB per capita PPP na poziomie 40 293 dol. Włosi natomiast 40 066 dol., a Hiszpanie 38 143 dol. Wynik Czechów jest najlepszym w naszej części Europy. Należy jednak zaznaczyć, że już od upadku systemu socjalistycznego Czesi brylowali pod względem poziomu rozwoju gospodarczego, co widać do dziś.   

Powyższe dane potwierdzają, że pod względem gospodarczym Południe Europy będzie miało coraz mniejsze znaczenie. Zupełnie inaczej będzie w rosnącej w siłę Europy Środkowej, skupiającej co prawda małe, ale coraz bogatsze kraje.

Polskie PKB per capita nigdy nie było tak wysokie

Zdaniem prof. Marcina Piątkowskiego, który powołuje się na dane Maddison Project (instytucji zajmującej się zbieraniem historycznych danych nt. rozwoju gospodarczego) polskie PKB per capita w stosunku do włoskiego jest najwyższe co najmniej od 1400 roku (do tego momentu udało oszacować dane). Przez blisko 400 lat od roku 1400 do 1800 PKB per capita Polski stanowiło około 40 proc. włoskiego (z krótkotrwałym i niewielkim wzrostem do 50 proc. pod koniec XVI wieku). Dopiero od połowy XIX wieku Polska zaczęła szybko gonić Włochy. W szczytowym momencie osiągnęliśmy ponad 80 proc. włoskiego PKB per capita. W XX wieku nastąpił jednak regres do poziomu 30 proc. Jednakże w zaledwie trzydzieści ostatnich lat udało nam się zaliczyć bezprecedensowy wzrost do poziomu blisko 90 proc.

MP TT

Warto dodać, że spośród krajów Południa Europy najszybciej wyprzedziliśmy Grecję. Kraj ten od kryzysu gospodarczego z 2008 roku radzi sobie wybitnie źle.

Analizując te dane, należy jednak pamiętać, że wskaźnik PKB per capita PPP, mimo że jest najlepszą formą PKB do porównywania zamożności społeczeństwa, to jednak nie uwzględnia kilku czynników. Wśród nich są np. rozkład dochodów, czy też jakość życia. To z kolei czyni ten wskaźnik nie do końca skutecznym. Z drugiej strony powinniśmy pamiętać, że państw gdzie PKB jest wysokie, a jakość życia niska jest niewiele. Z kolei w krajach gdzie PKB jest niskie, niska jest również jakość życia.  

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Filip Lamański

Dziennikarz, założyciel i redaktor naczelny portalu Obserwator Gospodarczy z wykształcenia ekonomista specjalizujący się w demografii i systemie emerytalnym. W 2020 roku nagrodzony w konkursie NBP na dziennikarza ekonomicznego roku 2020 w kategorii felieton lub analiza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker