Europa

Gospodarka UE odrabiała w trzecim kwartale straty wywołane pandemią

W trzecim kwartale 2020 roku PKB wyrównany sezonowo wzrósł o 12,5 proc. w strefie euro i o 11,5 proc. w UE w porównaniu z poprzednim kwartałem – wynika z szacunków opublikowanych przez Eurostat.

W stosunku do drugiego kwartału, kiedy PKB spadł o 11,7 proc. były to zdecydowanie najwyższe wzrosty w historii zbierania danych, która sięga 1995 roku.

W porównaniu z tym samym kwartałem poprzedniego roku, PKB wyrównany sezonowo spadł o 4,3 proc. w strefie euro i o 4,2 proc. w UE w trzecim kwartale 2020 roku, co stanowi częściowe ożywienie po spadkach w ujęciu rocznym na poziomie 14,7 proc. i 13,9 proc. w poprzednim kwartale.

W trzecim kwartale 2020 roku PKB w Stanach Zjednoczonych wzrósł o 7,4 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału (po -9,0 proc. w drugim kwartale 2020 roku). W porównaniu z tym samym kwartałem roku poprzedniego PKB spadł o 2,9 proc.

Wzrost PKB w poszczególnych państwach członkowskich

Francja (+18,7 proc.), Hiszpania (+16,7 proc.) i Włochy (+15,9 proc.) odnotowały najwyższe wzrosty PKB w porównaniu do poprzedniego kwartału. Kraje te odnotowały również największe spadki w drugim kwartale. Najniższy wzrost PKB odnotowano w Grecji (+2,3 proc.), Estonii i Finlandii (oba po +3,3 proc.) oraz na Litwie (+3,8 proc.). Z wyjątkiem Grecji, która odnotowała spadek na poziomie 14,1 proc., pozostałe kraje odnotowały mniejsze spadki w drugim kwartale, z czego wynikają obecnie stosunkowo niższe wzrosty.

gdp 3 kw

Eurostat

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker