Europa

Francja nakłada wielomilionowe kary na Google i Amazona

Francuski regulator ukarał Google i Amazona karami w wysokości odpowiednio 100 mln euro i 35 mln euro. Powodem sankcji są niedozwolone praktyki dotyczące plików cookies i brak zgód użytkowników na ich praktykowanie.

Francuski odpowiednik polskiego Urzędu Ochrony Danych Osobowych ukarał amerykańskie Google i Amazona karami w wysokości 100 i 35 mln euro za nienależyte praktyki dotyczące polityki plików cookies. Konkretniej, na francuskich wersjach strony brakowało zgód dla użytkowników na wykorzystanie narzędzi śledzących ich ruch na stronie.

Regulator zaznaczył, że firmy mają trzy miesiące na zmianę praktyk. W innym przypadku za każdy dzień opóźnienia zapłacą 100 tys. euro kary.

Amerykańskie korporacje nie zgadzają się z tą tezą i w trakcie postępowania próbowały bronić się tym, że mają swoje siedzimy w Irlandii (Google) i Luksemburgu (Amazon), w związku z czym nie dotyczą ich francuskie przepisy. Francuzi mieli na ten temat inne zdanie i postanowili ukarać amerykańskie korporacje.

To nie jest pierwsza kara, która została nałożona na któregoś z amerykańskich gigantów technologicznych. Kilka miesięcy temu pojawiła się informacja, że Facebook France zgodził się zapłacić 104 mln euro na rzecz francuskiego budżetu. Była to sankcja, która zawierała sobie kwotę zaległych podatków oraz karne odsetki.

Polecane artykuły

Back to top button