Drogi I mosty

Obwodnica Wałcza otwarta! Droga S10 się wydłuża

Od 19 grudnia kierowcy mogą korzystać z obwodnicy Wałcza, która prowadzona jest w ciągu drogi S10. Inwestycja drastycznie obniży ruch samochodów ciężarowych  w mieście.

Obwodnica Wałcza w ciągu drogi S10 ma 17,8 km długości i omija miasto od północnej strony. Inwestycja jest szczególnie ważna dla mieszkańców miasta, gdyż pozwoli na wyprowadzenie z centrum tranzytu aut ciężarowych, których każdej doby przejeżdża przez miasto ponad 3000.

Wałcz był dotychczas miastem szczególnie obciążonym ruchem tranzytowym. Przez miasto prowadzą dwie drogi krajowe (DK10 i DK22) oraz dwie wojewódzkie (DW163 i DW178). Układ komunikacyjny wewnątrz miasta nie zmienił się w zasadzie od 1945 roku i cały tranzyt skupiał się w centrum miasta, mieszając się z ruchem lokalnym. W efekcie przejazd przez Wałcz potrafił zająć nawet godzinę. Teraz obwodnica w ciągu S10 wyprowadzi główną część ruchu tranzytowego z miasta, a pojazdy jadące ze Szczecina przez Piłę i Bydgoszcz do Warszawy ominą Wałcz. Obecnie opracowywana jest dokumentacja dla obwodnicy Wałcza w ciągu DK22, która powstanie w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic.

Łączna wartość inwestycji to około 657 mln zł.

 S10 Obw. Wałcza 01

Polecane artykuły

Back to top button