Polska

Sytuacja demograficzna Polski jest dramatycznie zła. Ubędzie 100 tys. Polaków

Sytuacja demograficzna Polski jest dramatycznie zła. Najnowsze dostępne dane dot. zgonów i narodzin pokazują wskazują, że w tym roku ubędzie najprawdopodobniej ponad 100 tys. Polaków.

Sytuacja demograficzna Polski jest dramatycznie zła

Z danych publikowanych co miesiąc na Twitterze przez Rafała Mundrego z Uniwersytetu Wrocławskiego wynika, że obecnie sytuacja demograficzna Polski jest dramatycznie zła. Efektem tego jest m.in. Covid-19, który w sposób pośredni i bezpośredni w październiku i listopadzie zwiększył nawet o 100 proc. liczbę zgonów w stosunku do średniej wieloletniej dla tych miesięcy.

Zobacz także: Największym zagrożeniem dla polskiej gospodarki jest demografia

Widać to świetnie na załączonym poniżej wykresie, gdzie pokazany jest drastyczny wzrost liczby zgonów w ujęciu dwunastomiesięcznym. Od razu należy zauważyć, że urodzenia są podane do września, natomiast zgony do listopada. Wynika to z opóźnienia w publikowaniu niektórych danych. Niemniej jednak i bez danych na temat urodzeń w październiku i listopadzie możemy stwierdzić, że przyrost naturalny jest silnie ujemny.

Sytuacja demograficzna Polski jest dramatycznie zła

W ciągu dwunastu miesięcy tj. od października 2019 do końca września 2020 urodziło się w Polsce 362,2 tys. dzieci. Z kolei od grudnia 2019 roku do końca listopada 2020 roku zmarło 460,8 tys. Polaków.

W tym najprawdopodobniej ubędzie 100 tys. Polaków

Można pokusić się o tezę, że liczba zgonów w ujęciu dwunastomiesięcznym nie zmaleje. By tak się wydarzyło liczba zgonów w grudniu tego roku musiałaby być niższa niż w grudniu 2019 roku. Mając na uwadze sytuację w ochronie zdrowia oraz skalę pandemii, praktycznie pewnym jest to, że w tym roku liczba zgonów będzie wyraźnie wyższa niż w zeszłym co oznacza, że liczba zgonów istotnie przekroczy 460 tys.. Istnieje także prawdopodobieństwo, że liczba narodzin zmaleje, jednak tutaj bardzo trudno szacować.

Zobacz także: Siedem zagrożeń, z którymi Europa będzie mierzyć się po pandemii koronawirusa

Niemniej jednak prawie pewnym jest, że w tym roku odnotujemy różnicę między zgonami a narodzinami na poziomie przekraczającym 100 tys.

Biorąc pod uwagę statystyki śmiertelności, z których wynika, że na Covid umierają głównie ludzie starsi, to obecna sytuacja demograficzna jest „pozytywna” jedynie dla systemu emerytalnego. Jednakże z wielu innych powodów jest to sytuacja zła, która negatywnie wpływa na sytuację gospodarczą, społeczną oraz stan ochrony zdrowia.

Filip Lamański

Demografia Polski – w lutym urodziło się najmniej dzieci od czasów II wojny światowej

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker