Motoryzacja

Tyska fabryka fiata będzie produkować elektryki

Grupa FCA ogłasza nowe inwestycje w strategiczny projekt realizowany w fabryce w Tychach. Inwestycja będzie dotyczyć rozbudowy i modernizacji zakładu FCA Poland i potrwa kilka lat. Jeżeli inwestycje się powiedzie to już w drugiej połowie 2022 roku tyska fabryka fiata będzie seryjnie produkować elektryczne samochody.  

FCA planuje w Tychach produkować auta marki Fiat oraz Jeep i Alfa Romeo

FCA planuje w Tychach produkować auta marki Fiat oraz Jeep i Alfa Romeo. Modele będą oparte na nowej platformie, która pozwoli na produkcję aut hybrydowych i w pełni elektrycznych.

W tyskiej fabryce ma być produkowany SUV segmentu B, czyli m.in. odpowiednik Opla Mokka. Nowy model będzie wizualnie dostosowany do designu każdej z marek.

Zobacz także: Fabryka Izery ma powstać na Śląsku

Tyska fabryka fiata będzie produkować elektryki

Ogłoszenie inwestycji FCA w fabryce w Tychach zostało przypieczętowane symbolicznym przekazaniem decyzji o przyznaniu pomocy publicznej dla Grupy FCA przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną (KSSE). Dokumenty z rąk prezesa KSSE, dr. Janusza Michałka przyjął członek zarządu FCA Poland, dyrektor finansowy Sławomir Bekier. Przyznane wsparcie dotyczy stworzenia korzystnych warunków realizacji planowanej inwestycji poprzez zapewnienie FCA możliwości skorzystania z ulg podatkowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (CIT).

– Nasz flagowy inwestor z kolejną decyzją KSSE o wsparciu. Tym razem FCA Poland będzie produkował w Polsce i to u nas, w Tychach, całkiem nowe modele samochodów do tej pory nieprodukowane przez Grupę. Dzięki realizacji inwestycji Grupy FCA zaplanowanej na kilka lat, w KSSE na Śląsku będą powstawały nowoczesne samochody marek FCA z napędem elektrycznym oraz hybrydowym. W ramach samej decyzji o wsparciu KSSE, nasz inwestor zadeklarował ponad 755 mln zł nakładów w fabrykę w Tychach – podaje Dr Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. (KSSE).

Zobacz także: DHL Express powiększa flotę o 100 elektrycznych Fiatów

Grupa FCA jest jednym z największych producentów samochodów w Polsce

Jak podają eksperci Grupa FCA jest jednym z największych producentów samochodów osobowych w Polsce, a także jednym z najważniejszych w kraju inwestorów zagranicznych. W sumie cała grupa, której działalność w Polsce sięga 1920 roku zatrudnia w Polsce 6,4 tys. osób.

– Dziś Tychy piszą nowy rozdział niezwykłej, stuletniej historii obecności Grupy w Polsce, która rozpoczęła się od otwarcia pierwszego oddziału Fiata w 1920 roku. Jestem szczególnie dumny z naszych polskich zakładów, które dzięki codziennemu zaangażowaniu i wysiłkowi pracowników reprezentują centra doskonałości dla FCA na całym świecie. Zapowiedziane dziś inwestycje są wypełnieniem obietnicy wzmocnienia działalności w Polsce złożonej przez FCA dwa lata temu podczas prezentacji naszego biznesplanu – komentuje Pietro Gorlier, dyrektor operacyjny FCA na region EMEA.

Fabryka Izery ma powstać na Śląsku

Polecane artykuły

Back to top button