Polska

Inflacja pierwszy raz od 18 miesięcy poniżej celu inflacyjnego

Z najnowszych danych GUS dot. grudniowej inflacji wynika, że wzrost cen był znacznie niższy niż dotychczas. Wg grudniowego odczytu inflacja znalazła się poniżej celu inflacyjnego.

Wstępne dane dot. zmian cen towarów i usług za grudzień mówią o inflacji na poziomie 2,3 proc. To pierwszy raz od maja 2019 roku kiedy inflacja jest poniżej celu inflacyjnego NBP wynoszącego 2,5 proc. Ponadto jest to najniższy wskaźnik od kwietnia 2019 roku.

Z wstępnych szacunków niewiele wynika jeśli chodzi o konkrety. W stosunku do listopada ceny wzrosły o 0,1 proc. Niższy wzrost inflacji to zasługa przede wszystkim znacznie wolniej niż dotychczas rosnących cen żywności. W grudniu w stosunku do grudnia 2019 roku ceny żywności wzrosły o 0,7 proc. Duży wpływ na niższą inflację miały także ceny paliw do prywatnych środków transportu. Te były tańsze o 8,4 proc. Wyraźnie wzrosły natomiast ceny nośników energii, które podrożały o 4,6 proc.

Jeśli chodzi o ujęcie całoroczne, to inflacja w 2020 roku wyniosła 3,4 proc. Nie była ona wyższa tylko dzięki załamaniu się cen paliw, które potaniały o 10,4 proc. Istotnie natomiast inflację pobudzały ceny żywności i napojów bezalkoholowych oraz nośników energii. Obie kategorie urosły odpowiednio o 4,7 proc. oraz 4,9 proc. rok do roku.  

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker