Finanse

Prezes NBP zapowiada nominał 1000 zł

Na konferencji Prezesa NBP Adama Glapińskiego, która miała miejsce 15 stycznia Prezes odniósł się do wprowadzonego trzy lata temu banknotu o nominale 500 zł oraz zapowiedział, że nadchodzi nominał 1000 zł.

500 złotych ułatwiło zarządzanie rezerwami walutowymi

Jedno z pytań zadanych Prezesowi NBP przez dziennikarzy dotyczyło wprowadzonego trzy lata temu banknotu o nominale 500 zł. Glapiński w odpowiedzi zaznaczył, że jest to nominał, który ułatwi NBP zarządzanie rezerwami walutowymi. Zwrócił uwagę, że do przechowywania gotówki służy magazyn, który ma ograniczone możliwości powierzchniowe. Z tego też powodu zauważył, że bank centralny nie może trzymać wszystkich rezerw w pięciozłotówkach. Dlatego większe nominały mają ułatwiać magazynowanie rezerw.

Zobacz także: Podatki są siłą napędową pieniądza i dlatego powinny być mądre

Takie same argumenty padały trzy lata temu w momencie wprowadzania banknotu, który przede wszystkim miał ułatwiać rozliczenia międzybankowe. Glapiński zauważył jednak, że nie wszyscy przystosowali się do nowej rzeczywistości i skrytykował niektórych uczestników rynku, którzy np. nie zmienili ustawień swoich bankomatów tak by mogły one przyjmować i wypłacać nominały 500 zł.

Prezes NBP zapowiada nominał 1000 zł?

Mając na uwadze istotne znaczenie wysokich nominałów w przechowywaniu rezerw i oszczędności prezes NBP zwrócił uwagę, że istnieje możliwość, iż powstanie banknot, który będzie miał nominał 1000 zł. Zaznaczył także, że może to już być w następnej kadencji niezależnie od tego, czy przypadnie ona jemu, czy komuś innemu. Obecna kadencja Prezesa NBP kończy się w 2022 roku.

Zobacz także: Niemcy próbują obejść sankcje na Nord Stream 2. “Rosja da pieniądze”

Pytaniem pozostaje czyj wizerunek mógłby widnieć na nowym nominale. Gdyby kontynuować serię „Władcy Polski” w myśl której im wyższy nominał, tym późniejszy władca okazałoby się, że kolejnym władcą powinien być ktoś kto rządził krajem po Janie III Sobieskim, którego wizerunek widnieje na banknocie 500 zł.

Pieniądz jest kreowany głównie przez banki, nie państwo

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker