Polska

Kwota zwrotów za odwołane wycieczki przekroczyła 200 mln zł

Kwota zwrotów za wycieczki odwołane z powodu pandemii już przekroczyła 200 mln zł. Z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego klienci biur podróży otrzymali dotychczas 208 mln złotych z tytułu zwrotu środków wpłaconych przez nich na imprezy turystyczne odwołane z powodu pandemii koronawirusa — informuje portal Prawo.pl. Umożliwiły to przepisy zawarte w noweli tzw. ustawy covidowej.

Pandemia spowodowała, że biura podróży zaczęły odwoływać podróże

Przez pandemię koronawirusa biura podróży masowo odwoływały zaplanowane wyjazdy, również te już opłacone przez klientów. Zgodnie z ustawą nowelizującą z 17 września 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw – zostały utworzone dwa fundusze wspierające organizatorów imprez turystycznych i ich klientów.

Zobacz także: Wakacje 2022: 46% Polaków planujących zagraniczny urlop skorzysta z usług biur podróży

Turyści, którzy wpłacili pieniądze na odwołane wczasy i wycieczki, mogli od dnia wejścia w życie ustawy, (czyli od 1.10.2020 r.) składać wnioski o zwrot tych środków za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Analogicznie wnioski składali organizatorzy turystyki.

Według Prawo.pl do dnia ustawowego zamknięcia systemów informatycznych Funduszu, czyli do 31 grudnia 2020 r., biura podróży złożyły wnioski dotyczące ponad 90 tysięcy podróżnych, z którymi zawarli umowy.

Kwota zwrotów za wycieczki odwołane z powodu pandemii przekroczyła 200 mln zł

Rzadko umowa wskazywała tylko jedną osobę, zatem procedura zwrotu środków przez UGF dotyczyła kilkuset tysięcy podróżnych. Po korekcie wniosków łączna kwota zwrotów to ok. 260 mln zł. Z tego UFG wypłaciło do dzisiaj ponad 208 milionów zł.

Zobacz także: Wakacje – co trzeciego Polaka nie stać na tygodniowy urlop

Jak podaje Prawo.pl., wielu klientów biur podróży jeszcze czeka na swoje pieniądze. Dotyczy to m.in. osób, które we wnioskach podały inne dane niż biuro podróży.

Cytowany przez portal Marek Niechciał, członek zarządu UFG odpowiedzialny w Funduszu za kwestie związane ze wsparciem branży turystycznej podkreśla, że pieniędzy wystarczy dla wszystkich. Dodaje, że organizacje skupiające przedsiębiorców turystycznych od początku współpracowały z UFG i Ministerstwem Rozwoju, Pracy i Technologii w eliminacji rozbieżności pojawiających się między wnioskami składanymi przez organizatorów imprez i wnioskami podróżnych.

PAP

Ile Polacy wydadzą na wakacjach?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker