Finanse

Deutsche Bank na plusie pierwszy raz od 2014 roku

Mimo pandemii Deutsche Bank zakończył 2020 rok na plusie. Jest to pierwszy wynik na plusie od 2014 roku – pisze niemiecki tygodnik ekonomiczny Wirtschaftswoche.  Z kolei gazeta Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) podaje, że zysk netto tego banku wyniósł aż 624 milionów euro, mimo że w najbardziej optymistycznych prognozach nie przekraczał 250 milionów.

Wynik Deutsche Bank jest zaskoczeniem dla całej branży bankowej, tym bardziej, że jeszcze w zeszłym roku straty banku sięgały 5,3 miliardów euro.

– W kluczowym roku naszej restrukturyzacji udało nam się, mimo pandemii, z nadwyżką zrekompensować koszty transformacji i zwiększone rezerwy na ryzyko. Z zyskiem w wysokości miliarda euro przed opodatkowaniem przekroczyliśmy nasze własne oczekiwania – powiedział prezes banku Christian Sewing.

Większość niemieckich ekspertów uważa, że zysk Deutsche Bank jest efektem działań z ostatnich lat, w wyniku których bank coraz bardziej idzie w kierunku  bankowości handlowo-inwestycyjnej i wycofuje się z tradycyjnych usług bankowych. Deutsche Bank w tym roku zamknął w Niemczech kolejne 100 oddziałów, tak że zostało ich już zaledwie 400.

Aleksandra Fedorska

Polecane artykuły

Back to top button