Komentarze I Analizy

Data center — inwestycje w przyszłość i kontrolowanie danych

Coraz bardziej scyfryzowane gospodarka, administracja czy wreszcie nasze życie prywatne  generują olbrzymie ilości danych. Są one gromadzone i przetwarzane w olbrzymich instalacjach zwanych data center. Wraz z globalnym wzrostem zapotrzebowania na magazynowanie danych liczba tych urządzeń dynamicznie rośnie.

Data center zużywają ogromne ilości energii, służącej także do chłodzenia serwerów. Najlepiej więc się sprawdza usytuowanie ich w chłodnym klimacie z dostępem do dużych zasobów wody do chłodzenia. Muszą też istnieć stabilne warunki do działania sieci przesyłowych. Nie bez znaczenia jest także bezpieczna lokalizacja. Kraje narażone na kataklizmy takie jak trzęsienia ziemi czy tsunami nie spełniają warunków dla takich inwestycji.

Obecnie na czoło europejskiej stawki, jeśli chodzi o powstawanie data center, wysuwają się Szwajcaria i Szwecja. Szwedzi znaleźli nawet bezprecedensowy argument, mający przyciągnąć inwestycje gigantów IT, oferując im 97-procentowy rabat na podatek od zużywanej energii elektrycznej. W Niemczech największe data center powstały we Frankfurcie nad Menem. Co czwarte takie centrum w Niemczech ma swoją siedzibę w tym mieście.

Już w 2018 ich zapotrzebowanie na energię elektryczną wyniosło 700 MWh czyli 18% całości zużycia prądu w tej niemal 800-tysięcznej metropolii.

Aleksandra Fedorska

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker