Polska

Kraków piątym najbardziej zielonym miastem świata

W tegorocznej edycji HUGSI (Husqvarna Urban Green Space Index) Kraków zajął 5. miejsce na świecie i 3 w Europie na liście najbardziej zielonych miast świata. Zestawienie jest tworzone na podstawie analizy obrazów satelitarnych pozyskanych z projektu Copernicus.

W tegorocznej edycji HUGSI stolica Małopolski zajęła zaszczytne 5 miejsce na świecie. Czołówkę dominują Niemcy – w top10 świata niemieckie miasta zajmują aż 4 pozycje. Maksymalna ilość punktów do zdobycia przez miasto wynosi 100. Czołówka wygląda następująco: Charlotte (USA) 80,8 pkt., Durban (RPA) 79 pkt., Wilno (Litwa) 77.7 pkt., Dortmund (Niemcy) 77 pkt. i Kraków z 76.6 pkt. Miejsca 6-10 zajmują kolejno Stuttgart, Austin, Wuerzburg, Zürich i Heidelberg. W Europie do top 10 wskoczyły jeszcze Hamburg, Praga i Göteborg.

W Krakowie na jednego mieszkańca przypada 207.4 m² zieleni miejskiej. Dla porównania w Warszawie jest to 134.5 m², a we Wrocławiu 193.4 m². Według twórców zestawienia, 37% powierzchni Krakowa jest pokryte drzewami, a 20% trawą.

W ramach rankingu przebadano 155 miast z 60 państw świata.

 

 

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker