Polska

Proces szczepienia w Polsce przebiega sprawnie na tle Europy

Proces szczepienia w Polsce przebiega poprawnie. Przestoje i opóźnienia są głównie winą producentów. Obecnie znajdujemy się w ścisłej czołówce zarówno pod względem liczby szczepień (wyrażonej w proc. populacji), jak i dziennym tempie szczepienia.

Proces szczepienia w Polsce przebiega sprawnie na tle Europy

Według danych z „Our world in data”  Polska zajmuje na dzień 19 lutego (ostatnie dane dla naszego państwa) 3. pozycję w Unii Europejskiej pod względem zaszczepionej części populacji z wynikiem 7,03%. Wyższy współczynnik zanotowano jedynie na Malcie i w Danii.

Zobacz także: Liczba głosów oddanych na Dudę jest skorelowana ze szczepieniami

Obecne dziennie tempo wyszczepienia (na dzień 19 lutego) to 0,22% populacji dziennie (uwaga: to suma szczepień, a nie zaszczepionych!), co daje nam 3 lokatę w UE. Warto zaznaczyć, że mamy tutaj trend wzrostowy. Jeżeli się on utrzyma, to może do końca roku uda nam się osiągnąć odporność stadną. Do jej osiągnięcia potrzebne jest wyszczepienie ok. 60% populacji. Do głównego ograniczenia należy przede wszystkim liczba dostarczonych przez producenta szczepionek. Jeżeli spojrzeć na procent osób z pełnym zaszczepieniem (czyli obie dawki), to Polska plasuje się nieco dalej, ale nadal wysoko – na 6. pozycji w UE.

Zobacz także: Austria wprowadza całkowity lockdown i obowiązkowe szczepienia

Izrael, światowy lider w szczepieniu

Światowym liderem pod względem szczepień jest obecnie Izrael, gdzie stopień pełnego (wszystkie dawki) wyszczepienia to 33,3% populacji, co oznacza, że co trzeci mieszkaniec tego kraju jest już zaszczepiony wszystkimi przewidzianymi dawkami. Jeżeli chodzi o Polskę, to możemy liczyć, że następnych tygodniach liczba zaszczepionych osób będzie stale rosnąć.


źródło: TT A. Niedzielskiego

Według najnowszych danych MZ (dziś z godziny 11) wykonano w Polsce już 2 715 159 szczepień (zaszczepionych jedną dawką jest 855 229 osób, a dwiema dawkami 929 965).

Radosław Ditrich

Szczepienia wpływają korzystnie na wzrost gospodarczy

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker