Europa

Styczniowa inflacja w Polsce była najwyższa w UE

Z danych opublikowanych prze Eurostat wynika, że stopa inflacji wyniosła w styczniu w strefie euro 0,9 proc., a w Unii Europejskiej 1,2 proc. Rok wcześniej wskaźnik ten wynosił odpowiednio 1,4 proc. dla strefy euro oraz 1,7 proc. dal Unii Europejskiej.

Powyższe odczyty są istotnym wzrostem w stosunku do grudnia 2020 roku. Wówczas w strefie euro miała miejsce deflacja na poziomie 0,3 proc., a w Unii Europejskiej inflacja na poziomie 0,3 proc.

Prym pod względem wzrostu cen wiedzie Europa Środkowa, na czele w Polską. To właśnie nad Wisłą odnotowano w styczniu najwyższą inflację w UE. Podobnie było w grudniu 2020 roku. Krajem z drugim najszybszym wzrostem cen były Węgry, gdzie wskaźnik był wyraźnie niższy i wyniósł 2,9 proc. Trzecie miejsce należy do Czech, gdzie odnotowano roczny wzrost cen na poziomie 2,2 proc.

Po drugiej stronie zestawienia znalazła się Grecja, gdzie deflacja wyniosła aż 2,4 proc. To zdecydowanie największy spadek cen spośród całego zestawienia. Krajem z drugą najwyższą inflacją była Słowenia, gdzie ceny spadły o 0,9 proc. Tuż za nią uplasował się Cypr ze spadkiem na poziomie 0,8 proc. Wśród państw gdzie ceny na przestrzeni roku spadły znalazły się także Łotwa, Bułgaria oraz Irlandia.

inflacja ue styczen 2021

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker