Komentarze I Analizy

Kontrola stanu emocjonalnego przez router wi-fi

Są takie badania, które sprawiają, że przechodzą człowieka ciarki. Z pewnością do takich należy nowe badanie naukowców z uniwersytetu Queen Mary w Londynie. Badacze twierdzą, że kontrola stanu emocjonalnego przez router wi-fi będzie możliwa, a dokładniej, iż przy pomocy fal z tego urządzenia będą w stanie stwierdzić czy się złościsz, smucisz, czy jesteś radosny.

Kontrola stanu emocjonalnego przez router wi-fi?

Badanie opublikowane w dzienniku naukowym PLOS ONE sugeruje, że przy pomocy fal radiowych jesteśmy w stanie określić, jak się czują inni. Uczestnicy badania, o którym mówimy, zostali poproszeni o obejrzenie kilku filmów wideo. Nagrania wybrano w taki sposób, aby wywoływały wśród oglądających takie emocje jak złość, smutek czy radość.

Podczas gdy badani oglądali wideo, badacze emitowali nieszkodliwe sygnały radiowe (jak te transmitowane przez radar lub WiFi) w kierunku osoby i mierzyli sygnały, które odbijały się od nich. Analizując zmiany tych sygnałów spowodowane niewielkimi ruchami ciała, naukowcy byli w stanie ujawnić informacje o sercu i częstości oddechów. Tymi informacjami został „nakarmiony” algorytm, który dzięki uczeniu maszynowemu był w stanie wskazać co czują dane osoby.

Zobacz także: RPA i Sztuczna Inteligencja to przyszłość dla Twojej firmy

Dotychczas rozpoznawanie emocji odbywało się na podstawie analizy mimiki, mowy, gestów ciała lub ruchów oczu. Jednak metody te mogą być zawodne, ponieważ nie wychwytują skutecznie wewnętrznych emocji jednostki. Na ich analizę pozwalało EKG, ale jest ono dość inwazyjną metodą (wymaga zastosowania specjalnych czujników).

Technologia będzie miała szerokie zastosowanie

Dzięki zastosowaniu do tych pomiarów routerów będziemy w stanie monitorować np. stan emocjonalny pracowników w biurze, co może zdecydowanie ułatwić zarządzanie kadrą i zwiększyć wiedzę, która jest bardzo potrzebna działowi HR. Pozwoli to też lekarzom kontrolować stan pacjentów. Wśród bardziej kontrowersyjnych możliwości wykorzystania takich technologii można wymienić wojsko czy policję, która będzie w stanie dokładnie kontrolować emocje tłumu.

Radosław Ditrich

Transformacja cyfrowa – więcej niż technologia?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker