Finanse

Wydatki budżetu państwa wyniosły 34 mld zł do końca stycznia br.

W styczniu br. z wydatki budżetu państwa wyniosły 34 mld zł, co stanowiło 7 proc. tegorocznego planu wydatkowego państwa; w tym samym czasie zeszłego roku z budżetu wydano o 2,8 mld zł mniej – poinformowało w czwartkowym komunikacie Ministerstwo Finansów.

Wydatki budżetu państwa wyniosły 34 mld zł do końca stycznia br.

Jak poinformował wcześniej PAP minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński, szacunkowe dane o wykonaniu budżetu za styczeń pokazują, że mimo ograniczeń związanych z pandemią, wpływy do budżetu pozostają na stabilnym poziomie. Pod koniec stycznia budżet zanotował 6,6 mld zł nadwyżki.

Zobacz także: Reformy podatkowe Bidena przyniosą budżetowi 2,5 bln dolarów

„Wykonanie wydatków budżetu państwa po pierwszym miesiącu 2021 r. wyniosło 34,0 mld zł, tj. 7,0 proc. planu. W stosunku do tego samego okresu roku 2020 (36,8 mld zł) wydatki budżetu państwa były niższe o 2,8 mld zł, tj. 7,7 proc.” – napisano w komunikacie MF.

Z czego wynika niższe wykonanie wydatków?

Resort tłumaczy, że niższe wykonanie wydatków wynika głównie z niższych środków przekazanych do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (mniej o ok. 2,7 mld zł) wynikające z bieżącego zapotrzebowania na finansowanie uzupełniające. Mniej wydano też na obsługę długu Skarbu Państwa (o ok. 0,4 mld zł) oraz z tytułu środków własnych Unii Europejskiej (mniej o ok. 0,4 mld zł).

Zobacz także: Duda podpisał ustawę budżetową! TVP znowu dostanie 2 miliardy!

„Jednocześnie wykonanie w ramach subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego było wyższe o 0,5 mld zł” – zaznaczono.

Zgodnie z wcześniej przekazanymi przez resort finansów danymi, w styczniu br. dochody budżetu państwa były wyższe o 0,4 mld zł, tj. 1 proc. r/r i wyniosły ok. 40,7 mld zł. Dochody podatkowe wyniosły 39,2 mld zł i były wyższe o 1,9 mld zł, tj. 5 proc. r/r. Dochody niepodatkowe były niższe o 1,5 mld zł, czyli 52,1 proc. r/r i wyniosły ok. 1,4 mld zł.

(PAP)

Deficyt budżetowy Polski w 2022 roku będzie większy, niż zapowiadano

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker