Nieruchomości

Czy Berlin będzie rekomunalizował mieszkania na wynajem?

Jeszcze 15 – 20 lat temu Berlin był, jak na Niemcy, bardzo tanim miastem do życia. Mieszkań na wynajem było wiele i to w każdej lokalizacji. Obecnie sytuacja bardzo się zmieniła, a ceny najmu musiały nawet zostać odgórnie ograniczone do 9,80 euro za m².

W stolicy Niemiec temat ceny najmu i dostępność mieszkań na wynajem to ważny temat, ponieważ prawie 85% mieszkańców tego miasta do lokatorzy.

Od lat Berlin i inne niemieckie duże miasta starają się o uspokoić napiętą sytuację na rynku nieruchomości na wynajem. Zdaniem lokatorów dotychczasowe działania nie przynoszą skutków. Dlatego do głosu dochodzą inicjatywy obywatelsko-lokatorskie, które proponują radykalną zmianę relacji własnościowych w Berlinie. Inicjatywa o nazwie „Deutsche Wohnen und Co enteignen” zebrała już 70 000   podpisów pod inicjatywą plebiscytu w Berlinie, który miałby zadecydować, o możliwości rekomunalizacji przez Berlin spółek mieszkaniowych posiadających więcej niż 3000 mieszkań. Docelowo musi to być 175 000 podpisów. W ostatni piątek lutego zgłosiło się łącznie 1700 aktywistów, którzy zajmują się zbieraniem podpisów.

Jeśli inicjatywa się powiedzie, plebiscyt odbędzie się we wrześniu równocześnie z wyborami do Bundestagu. Sondaże dają obecnie przewagę stronie sprzeciwiającej się rekomunalizacji mieszkań.

Aleksandra Fedorska

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker