Polska

W rankingu miast przyszłości polskie miasta znalazły się w pierwszej 25

W tegorocznej edycji rankingu miast przyszłości przygotowanej przez Financial Times, wśród 25 wyróżnionych miast świata, znalazły się aż dwa z Polski — Wrocław na 15. miejscu i Warszawa na pozycji 20.

Singapur bezkonkurencyjnie najlepszym miastem przyszłości

Na pierwszy miejscu po raz 4 z rzędu utrzymał się bezkonkurencyjny Singapur. Pozostałe miejsca na podium zajął Londyn (2. miejsce) i Dubai (3. miejsce). Warto tutaj zaznaczyć, że w rankingu znalazły się aż 2 polskie miejscowości (15-sty Wrocław i 20-sta Warszawa), co czyni nas drugim (po USA) państwem pod względem liczby miast. Po dwa miasta posiadają również Kanada, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Chiny. Całe zestawienie rozbite jest na 4 kategorie wielkościowe (”megamiasta”, ”wielkie”, ”duże”  oraz ”średnie i małe”). Na ocenę końcową składało się 5 wskaźników – potencjał ekonomiczny, kapitał ludzki i styl życia, opłacalność, łączność i przyjazność dla biznesu.

W przypadku megamiast prawie wszystkie rankingi zdominował Londyn. Jedynie pod względem opłacalności na pierwszym miejscu znalazło się inne miasto – egipski Kair. Londyn osiągnął też najwyższy łączny wynik. Na drugim miejscu znalazł się Nowy Jork.

W zestawieniu wielkich miast zwycięzcą ogólnym został Singapur. Zajął on 1. miejsce w potencjale ekonomicznym, łączności i przyjazności dla biznesu. Pod względem kapitału ludzkiego i stylu życia królowała Australia – pierwsze dwa miejsca zajęły Melbourne i Sydney. Pod względem opłacalności zwyciężyło Kuala Lumpur.

W dużych miastach najwyższy wynik osiągnął Amsterdam, który wygrał pod względem łączności. Zajął też drugie miejsce w kapitale ludzkim i stylu życia, gdzie wyprzedził go tylko kanadyjski Montreal. Pod względem potencjału ekonomicznego i przyjazności dla biznesu najlepszy okazał się Dublin. Warto wspomnieć, że Warszawa uplasowała się na 3. miejscu w miastach najbardziej przyjaznych biznesowi i 9. miejscu pod względem opłacalności (gdzie najwyższą pozycję zajęła bułgarska Sofia).

Co ciekawe w miastach średnich i małych zwyciężył Wrocław. Zajął on pierwsze miejsce pod względem przyjazności dla biznesu, drugie pod względem opłacalności, 6. w potencjale ekonomicznym, 9. w kapitale ludzkim i 10. w łączności. W rankingach kilka razy pojawił się też Kraków. Zajął 4. miejsce w kategorii opłacalności oraz 9. w łączności i przyjazności dla biznesu.