Drogi I mosty

Od 1 czerwca wchodzą nowe przepisy ruchu drogowego. Piesi z większymi prawami

Prezydent podpisał nowelizację prawa o ruchu drogowym, w wyniku której od 1 czerwca tego roku w życie wejdą duże zmiany dla kierowców i pieszych.

Nowelizacja prawa przewiduje poprawę bezpieczeństwa na drogach, w szczególności pieszych. Z godnie z wchodzącymi w życie od 1 czerwca zmianami pieszy będący na przejściu dla pieszych będzie miał pierwszeństwo przed każdym pojazdem, a pieszy zamierzający na przejście wejść przed każdym pojazdem z wyjątkiem tramwaju.

Pojawiają się także nowe obowiązki nałożone na pieszych. Pieszy przechodzący przez pasy ma zakaz używania telefonów komórkowych oraz innych urządzeń, które zaburzają właściwe obserwowanie otoczenia. Chodzi tu szczególnie o ograniczanie percepcji wzrokowej.

Ustawa obniża także dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym w godzinach nocnych. Od czerwca zamiast dopuszczalnych 60 km/h, w terenie zabudowanym między godz. 23 a 5 będzie można się poruszać z prędkością 50 km/h, czyli z taką jak przez resztę dnia.

Ważną zmianą dla kierowców podróżujących autostradami i drogami szybkiego ruchu będzie obowiązek zachowania właściwej odległości od poprzedzającego nas pojazdu. Przepis ten nie będzie obowiązywał podczas wyprzedzania.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker