Transport publiczny

Będzie kolejna linia metra w Warszawie

18 marca na wniosek prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, rada miejska ma zdecydować o finansowaniu dla pierwszego etapu prac kolejnej linii metra. Kolejna linia metra w Warszawie ma połączyć centrum z Pragą Południe. Pierwsze 6 stacji ma być gotowe w 2028 roku.

Będzie kolejna linia metra w Warszawie

Decyzja ta nie należała do łatwych, ponieważ miasto z powodu pandemii ma kiepską kondycję finansową. „Mimo sporych problemów budżetowych stolicy w Warszawie powstanie trzecia linia metra. Taką decyzję, w ostatnich dniach, podjął Prezydent Rafał Trzaskowski” – poinformował miejski ratusz.

Mimo ciężkich czasów, miasto nie zamierza odpuszczać inwestycji. Zapowiedziano ostatnio m.in budowę pieszo-rowerowego mostu przez Wisłę, rozpoczęcie przebudowy tzw. placu Pięciu Rogów czy przetarg na przebudowę ulicy Marszałkowskiej. Jak wyjaśnia ratusz, miasto ma się zmienić w ramach projektu Nowe Otwarcie. Warszawa ma się zmienić w miasto nie tylko do pracy ale i do życia.

Zobacz także: Kraków będzie miał premetro! Wizualizacja robi wrażenie [WIDEO]

Mieszkańcy Pragi będą mogli dojechać do centrum w 17 minut!

Nowa linia metra, ma być zaplanowana z myślą o 180 tys. osób mieszkających na Pradze Południe. Ma to usprawnić obsługę komunikacyjną Gocławia, Grochowa i Kamionek. „Dzięki temu mieszkańcy drugiej – pod względem liczby mieszkańców – dzielnicy Warszawy będą mogli dotrzeć do centrum miasta już w ok. 17 min. Z pierwszego odcinka linii M3 w ciągu doby korzystać będzie ponad 315 tys. pasażerów. W samym tylko szczycie porannym będzie to ponad 26 tys. osób” – prognozują urzędnicy. Przebieg linii wyznaczono na podstawie analiz niezależnych ekspertów z konsorcjum firm Egis Rail.

Pierwszy etap, który obejmuje 6 stacji, ma się zakończyć w 2028 roku. Na prace przygotowawcze zakładające wykonanie o dwiertów oraz prac geologicznych i hydrologicznych przeznaczone będzie 41 mln zł.

Zobacz także: W Chełmie wprowadzono bezpłatną komunikację miejską

W pierwszym etapie budowy linii M3 powstanie sześć stacji: Dworzec Wschodni, Mińska, Rondo Wiatraczna, Ostrobramska, Jana Nowaka-Jeziorańskiego i stację Gocław. Linia zostanie poprowadzona od stacji Stadion Narodowy.

– Prace przygotowawcze dla pierwszego etapu rozpoczynamy już teraz. Chcemy dobrze przygotować ten projekt na nową perspektywę finansową UE. Natomiast w drugiej połowie roku zlecone zostaną prace nad studium technicznym linii M3 po lewobrzeżnej stronie Warszawy – przekazał Trzaskowski. 

Transport publiczny podczas pandemii podupadł

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker