Europa

Mediana zarobków w UE. Polska ma jedną z najniższych

Jak wynika z danych Eurostatu, miesięczne zarobki brutto różnią się w Unii Europejskiej dość znacznie. W 2018 r. mediana zarobków w UE wahała się od 4057 euro miesięcznie w Danii do 442 euro w Bułgarii. Różnica między obydwoma państwami była dziewięciokrotna. Polska uplasowała się na końcu zestawienia. 

Mediana to wartość środkowa oznacza to, że dokładnie połowa pracujących zarabia więcej, a połowa mniej od podanej wartości.

Mediana zarobków w UE: najwyższa w Danii, najniższa w Bułgarii

Po Danii w czołówce zestawienia uplasował się Luksemburg z medianą zarobków na poziomie 3671 euro miesięcznie, a następnie Szwecja (3135 euro), Belgia (3092 euro), Irlandia (3021 euro), Finlandia (2958 euro) i Niemcy (2 891 euro).

Z kolei na drugim końcu rankingu wyróżniała się Bułgaria z medianą miesięcznych zarobków 442 euro. Był to zdecydowanie najgorszy wynik w zestawieniu.  Kolejna pod względem najniższej mediany zarobków Rumunia odnotowała rezultat 700 euro miesięcznie. Dalej były Węgry z 801 euro i Litwa z 809 euro. Piąta od końca była Polska, gdzie mediana wyniosła 895 euro.

Powyższe dane nie oddają jednak realnej sytuacji, gdyż nie uwzględniają siły nabywczej pieniądza. Kraje Europy Środkowej charakteryzują się znacznie niższymi cenami niż kraje Skandynawskie, czy też kraje Beneluksu. Z tego też powodu po uwzględnieniu kosztów życia, różnica między Bułgarią a Danią jest mniejsza niż wynika z tego zestawienia.

Podobnie jest w przypadku Polski. Dotychczasowe dane Eurostatu nt. poziomów cen plasowały Polskę wśród państw z najniższymi kosztami życia.

W związku z tym powyższe dane są mają w zasadzie charakter informacyjny, jednak niewiele mówią o realnych możliwościach nabywczych podanych median.

Mediana w Polsce rośnie, ale pokazuje też nierówności

Krajowe dane na temat mediany publikowane są w Polsce co dwa lata przez Główny Urząd Statystyczny. Dane te na dodatek są publikowane z rocznym opóźnieniem. Ostatnie odczyty pokazywały, że 2/3 pracowników w Polsce zarabia nie więcej niż średnia krajowa.

W październiku 2018 roku mediana wynagrodzeń w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób wyniosła w Polsce 4094,98 zł brutto. To o 584,31 zł więcej niż dwa lata wcześniej. Jest to równoznaczne ze wzrostem na poziomie 16,6 proc. w ciągu dwóch lat.

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Filip Lamański

Dziennikarz, założyciel i redaktor naczelny portalu Obserwator Gospodarczy z wykształcenia ekonomista specjalizujący się w demografii i systemie emerytalnym. W 2020 roku nagrodzony w konkursie NBP na dziennikarza ekonomicznego roku 2020 w kategorii felieton lub analiza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker