Drogi I mosty

Pół miliarda złotych na drogi przy wschodniej granicy

Podpisaliśmy umowę na zaprojektowanie i budowę drogi między Kuźnicą (granica z Białorusią) a Sokółką. Tym samym rozpoczyna się realizacja pierwszych kilometrów drogi ekspresowej S19 od granicy z Białorusią na południe Polski – poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Przetarg ogłoszono 7 września 2020 roku. Wpłynęło siedem ofert, a ostatecznie wybrano drugą najkorzystniejszą pod względem ceny ofertę firmy PORR. Rozpoczęcie prac planowane jest na III kw. 2022 r. Inwestycja powinna być ukończona pod koniec 2024 roku. 

– Droga ekspresowa S19 jest drogą życia dla Polski wschodniej. Jesteśmy zdeterminowani, aby zrealizować całą tę inwestycję. Dziś kolejny raz potwierdzamy, że dotrzymujemy słowa. Kolejne inauguracje budów, kolejne podpisane umowy i kolejne ogłoszone przetargi świadczą o tym, że od słów przeszliśmy do czynów – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Jak informuje p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, Tomasz Żuchowski, już piąty przetarg, który ogłoszono w ubiegłym roku na podlaskie odcinki S19, jest finalizowany podpisaniem umowy z wykonawcą. Dzięki temu w województwie podlaskim jest już w realizacji 56,75 km S19 oraz 5,25 km dwujezdniowej DK19 i 13,69 km jednojezdniowej DK65. 

Wartość umowy na odcinek drogi S19 Kuźnica – Sokółka opiewa na 526,22 mln zł. Za te pieniądze firma PORR wybuduje 15,8 km dwujezdniowej drogi z Kuźnicy do Sokółki. 5,25 km trasy będzie posiadać standard drogi klasy GP, czyli głównej ruchu przyspieszonego. Pozostałe 10,5 km będzie zbudowana w standardzie drogi ekspresowej. Całość będzie przystosowana do ciężkiego ruchu o nośności 11,5 tony/oś.

Przebudowane ma zostać także samo przejście graniczne. Zaplanowano sześć pasów ruchu (dwa wjazdowe do kraju i cztery wyjazdowe). 

 Na samej S19 powstaną dwa węzły:

  • Kuźnica
  • Sokółka Północ

Na pierwszym węźle S19 będzie krzyżować się z istniejącą obecnie DK nr 19 (docelowo droga wojewódzka). W rejonie tego węzła dwujezdniowy odcinek drogi krajowej nr 19, na dojeździe do przejścia granicznego w Kuźnicy, zmieni swoje parametry techniczne z drogi klasy GP na drogę ekspresową (klasy S). Węzeł obsłuży relacje Kuźnica – Sokółka oraz Kuźnica – Białystok. Drugi węzeł również będzie krzyżować się z DK nr 19 i obsłuży trasę Kuźnica – Sokółka.

Planowana jest także budowa dwóch Miejsc Obsługi Podróżnych (MOP). Pierwszy – MOP Popławce, na kierunku wjazdowym i drugi MOP Wojnowce na kierunku wyjazdowym. W MOP Wojnowce funkcjonować będzie System Buforowania Pojazdów Ciężarowych i Osobowych (SBPCiO). Przewidziano też aż 827 stanowisk postojowych dla samochodów ciężarowych, m.in. 10 dla autobusów oraz 210 stanowisk dla aut osobowych, umożliwiając oczekiwanie na odprawę graniczną. 

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker