Komentarze I Analizy

Democracy Report: Polska szybko się autokratyzuje

Z najnowszego raportu Democracy Report 2021 przygotowanego przez Instytut V-Dem wynika, że Polska w stosunku do 2010 roku Polska była najszybciej autokratyzującym się krajem na świecie.

Democracy Report: Polska szybko się autokratyzuje

Democracy Report jest przygotowywany przez 50 naukowców z sześciu kontynentów pod nadzorem Wydziału Nauk Politycznych Uniwersytetu w Göteborgu. Z raportu wynika, że Polska najszybciej na świecie się autokratyzuje.

Polska zaliczyła spadek o 34 p.proc. Z poziomu 0.83 spadła do 0.49 (zakres wartości to od 0 do 1). Tym samym przestaliśmy być demokracją liberalną i staliśmy się demokracją wyborczą. Nieznacznie tylko mniejszy spadek, bo 0,32 p. proc. zaliczyły Węgry i jest to drugi największy spadek na świecie zaraz po Polsce. Spadek z poziomu 0.68 do 0.37 sprawił, że Węgrzy z demokracji wyborczej stali się wyborczą autokracją.

autokracja

W zestawieniu najszybciej autokratyzujących się państw na świecie wyprzedziliśmy Turcję, Brazylię, czy też Serbię.

Autorzy zaznaczyli, że znaczna część spadku Polski przypadała na okres od 2015 roku. Jednak pomimo wielu zmian jakie zaszły po 2015 roku w mediach i sądownictwie, autorzy uważają, że pierwsze miejsce Polski w tym zestawieniu jest nieco wątpliwe.

Zobacz także: Wielkomiejskie elity po 30 latach demokracji odkrywają czym ona naprawdę jest

Tunezja i Armenia prymusami w demokratyzacji

Do najszybciej demokratyzującego się społeczeństwa na świecie zaliczają się Tunezyjczycy, którzy odnotowali wzrost o 0.54 punktu. Pozwoliło im to przeskoczyć z poziomu 0.10 do 0.64 i wskoczyć do grona państw, gdzie panuje demokracja wyborcza. Równie imponujący wzrost zaliczyła Armenia, której indeks wzrósł z 0.19 do 0.60. W tym przypadku niewiele zabrakło, by jak Tunezja stać się demokracją wyborczą. Zamiast tego ciągle jest uznawana za wyborczą autokrację.

demokracja

Raport V-dem pokazuje, że na świecie ma miejsce ograniczenie wolności. W 2010 roku w społeczeństwach autokratycznych żyło 48 proc. globalnej populacji. Dekadę później było to już 68 proc. W tym przypadku duże znaczenie miał jednak spadek w zestawieniu Indii, które z grona państw gdzie panowała demokracja wyborcza przeszły do grona państw, gdzie funkcjonuje wyborcza autokracja.

Ponadto zmniejszyła się liczba państw, gdzie panowała liberalna demokracja. Z 41 krajów w 2010 roku zmniejszyła się ich liczba do 32. Wśród państw, które opuściły to zestawienie jest także Polska. Tym samym w społeczeństwach pełni demokratycznych żyje zaledwie 14 proc. globalnej populacji.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba demokratyzujących się krajów spadła o prawie połowę do 16, w których zamieszkuje zaledwie 4 proc. światowej populacji.

Filip Lamański

Czy państwa demokratyczne są demokratyczne?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker