Polska

Polska z najwyższą inflacją w Unii Europejskiej

Jak wynika z najnowszych danych Eurostatu, inflacja w Polsce po raz szósty z rzędu zanotowała najwyższą inflację w całej UE. Inflacja w kraju nad Wisłą jest blisko 3-krotnie wyższa od unijnej średniej.

Stopa inflacji w strefie euro w lutym 2021 r. wyniosła 0,9% r/r. Unijna średnia osiągnęła 1,3% r/r co jest wzrostem o 0,1 p.p w stosunku do stycznia. Rok wcześniej wynosiła ona 1,6%.

Najniższą inflację odnotowano w Grecji (-1,9%), Słowenii (-1,1%) i na Cyprze (-0,9%). Aż 7 państw UE boryka się obecnie z deflacją. Po drugiej stronie rankingu znajduje się Polska (3,6%), Węgry (3,3%) i Rumunia (2,5%). W porównaniu ze styczniem roczna inflacja spadła w dziesięciu państwach członkowskich, pozostała stabilna w trzech, a wzrosła w czternastu.

W lutym największy wkład w roczną inflację strefy euro miały usługi (+0,55 p.p.), następnie żywność, alkohol i tytoń (+0,29 p.p.), nieenergetyczne towary przemysłowe (+0,26 p.p.) i energia (-0,15 p.p.).

W przypadku Polski inflacja r/r w stosunku do stycznia nie uległa zmianie. Jeszcze na początku 2015, polska inflacja należała do najmniejszych w całej Unii Europejskiej, ale od pół roku ceny w naszym kraju rosną najszybciej.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker