Polska

Przyrost naturalny w Polsce w 2020 roku był rekordowo niski

Przyrost naturalny w 2020 roku odnotował w Polsce wyjątkowo niskie wartości. Wynika to w dużej mierze z wyjątkowo dużej liczby zgonów i niskiej dzietności.

Przyrost naturalny w Polsce w 2020 roku był rekordowo niski

Liczba urodzeń w Polsce w 2020 roku wyniosła 354,7 tys. Jest to najniższy wynik od 2004 roku. Z kolei liczba zgonów wyniosła zawrotne 476,7 tys. i był to najgorszy rezultat od czasów drugiej wojny światowej. Te dwa stosunkowo niespotykane od lat wyniki przyczyniły się do wyjątkowo dużego spadku populacji. Bilans przyrostu naturalnego wyniósł -122 tys. osób. Oznacza to, że w powierzchni Polski tylko w ciągu jednego roku zniknęło miasto wielkości Płocka.

przyrost naturalny

Tak duża różnica przyczyniła się do wyjątkowo słabych wyników w przyroście naturalnym. Przyrost naturalny w 2020 roku w Polsce wyniósł -3,19 osoby na 1000 mieszkańców. Dla porównania w 2019 roku wyniósł -0,9. Z kolei w 2018 i 2017 roku było to odpowiednio -0,67 oraz -0,01. Mając na uwadze ostatnią dekadę, był to bezapelacyjnie rekordowy rezultat. Niestety w negatywnym kontekście.

Zobacz także: W 2020 roku Polsce ubyło 120 tys. mieszkańców. To dwa razy więcej niż oczekiwano

Powyższe dane wskazują, że spadek przyrostu naturalnego w Polsce był wyjątkowo duży. Na ogół był on znacznie niższy. By jednak wiedzieć, jak duża jest to skala załamania, należy porównać to do rekordowych rezultatów na świecie. W 2017 roku najgorzej pod względem przyrostu naturalnego było w Libanie oraz na Litwie i Łotwie. W tych krajach na 1000 mieszkańców ubywało ok. 11 obywateli. Są to jednak wartości bardzo skrajne. Będąca w zestawieniu na jedenastym miejscu od końca Rumunia odnotowała rezultat na poziomie -3,3 na 1000 mieszkańców. Jest to rezultat podobny do przyrostu naturalnego w Polsce w 2020 roku. Oczywiście rok 2020 był wyjątkowy, jednak pokazuje, że w normalnych warunkach tak duży ubytek ludności byłby w globalnej czołówce.

Demografia Polski maluje się w ciemnych barwach

Sama demografia Polski maluje się w ciemnych barwach. W 2020 roku ubyło 122 tys. Polaków. Jest to rezultat dwukrotnie większy, niż oczekiwano. Jest to wynik słabego radzenia sobie Polski z pandemią Covid-19. Przyrost naturalny w Polsce od lat nie wyglądał najlepiej. Teraz jednak sytuacja istotnie się pogarsza.

Niskie wskaźniki przyrostu naturalnego należy doszukiwać się w błędach systemowych. Wśród nich należy wymienić, zły rynek pracy, fatalny rynek mieszkaniowy oraz brak żłobków i przedszkoli. To najczęściej wymieniane powody niskiego przyrostu naturalnego w Polsce. Przyczyniły się one także do masowego exodusu młodych ludzi po wejściu Polski do UE. Najczęściej byli to młodzi Polacy urodzeni w wyżu demograficznym lat 80. To z kolei oznacza, że nie było szans na kolejny wyż demograficzny w Polsce.

Babcia+, czyli pseudodemograficzny program, który wesprze seniorów [FELIETON]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker