Polska

Krajowy Plan Odbudowy jest prologiem dla Nowego Ładu

Krajowy Plan Odbudowy w opinii Mateusza Morawieckiego ma być potężnym impulsem rozwojowym, który w późniejszym czasie połączony z Nowym Ładem ma zasypać różnice dzielącą Polskę od państw zachodnich.

Krajowy Plan Odbudowy

Sam Krajowy Plan Odbudowy jest projektem, który Polska musi przedstawić do końca kwietnia. Na jego podstawie będzie mogła ubiegać się o fundusze z unijnego Instrumentu na Rzecz Odbudowy i Zwiększenia Odporności. W dokumencie muszą znaleźć się odwołania do konkretnych problemów. Są one ujęte w pięciu filarach:

  1. Odbudowa i konkurencyjność gospodarki – 18,671 mld złotych
  2. Transformacja Cyfrowa – 13,706 mld złotych
  3. Dostępność i jakość ochrony zdrowia – 19,254 mld złotych
  4. Zielona i integralna mobilność – 27,439 mld złotych
  5. Zielona energia i zmniejszenie energochłonności – 28,673 mld złotych

Unia na te cele ma przeznaczyć łączną kwotę 58 mld euro. W tym mieści się 23,9 mld bezzwrotnych dotacji oraz 34,2 mld w formie pożyczek. Pieniądze mają być wypłacone do końca 2026 roku. Inne państwa Unii również zostały objęte Funduszem Odbudowy. Jest on częścią planu budżetowego Unii na lata 2021-2027.

W kwestii pożyczek swój głos zabrał kierownik zespołu makroekonomii w Polskim Instytucie Ekonomicznym Jakub Sawulski. Zauważył on zmianę polityki Unii na podstawie KPO. Zamiast oszczędzać i niwelować dług publiczny, po kryzysie państwa mają zamiar inwestować, aby jak najszybciej powrócić do szybkiego tempa wzrostu gospodarczego, a następnie, w łatwiejszy sposób, spłacać zaciągnięty dług. Jednak aby najlepiej ten mechanizm zadziałał, musi być realizowany szybko i w odpowiednim momencie. Mianowicie w czasie wychodzenia z pandemii.

Premier naszego rządu zaznacza również, że Krajowy Plan Odbudowy nie jest powiązany z Tarczami dla przedsiębiorców, na które rząd wydał już blisko 212 mld złotych, co sprawiło, że Polska osiągnęła najniższy wskaźnik bezrobocia w Unii oraz jeden z najmniejszych regresów gospodarczych.

Przejdźmy teraz do omówienia poszczególnych filarów Krajowego Planu Odbudowy

Odbudowa i konkurencyjność gospodarki

„Już w tej jednej części, pierwszej części, jaką jest Krajowy Plan Odbudowy, część dużego programu inwestycyjnego idącego w setki miliardów złotych, przeznaczymy w jak najkrótszym terminie czasu około 20 mld zł” – mówił Mateusz Morawiecki

Zobacz także: Krajowy Plan Odbudowy ktoś musi sfinansować, by kto inny mógł korzystać [FELIETON]

Planowane są szerokie inwestycje, które mają pomóc przystosowywać się gospodarce w przyszłości. Po to, aby nowe zagrożenie gospodarcze i pandemiczne odbijały się na niej w mniejszy sposób niż dotychczas.

Projekty w ramach tego filaru mają prowadzić do wzrostu wydajności i produktywności gospodarki. Ma to się przełożyć na wyższe płace dla Polaków.

36 mld złotych ma zostać przeznaczone na inwestycje w obszarze badań, wdrażania innowacji, wykorzystywania zaawansowanych technologii, wzrostu konkurencyjności polskich przedsiębiorstw oraz transformację przemysłową i przedsiębiorczość. Inwestycja ma mieć obszar ogólnopolski, aby dotarła do jak największej liczby obywateli. O szczegółach tej konkretnej części pierwszego filaru napiszę w oddzielnym artykule, tak samo jak o nowych przewidywaniach prawnych i podatkowych dla rodzinnych przedsiębiorstw.

Krajowy Plan Odbudowy, a transformacja cyfrowa

Polska w kolejnych latach ma jeszcze bardziej rozwijać cyfryzacje państwa, chociaż i tak jeżeli chodzi o dostępność internetu oraz jego cenę wypada całkiem dobrze na tle innych państw. Jednak z pomocą KPO może zrobić kolejny krok. Na ten cel mają być przeznaczone środki w wysokości prawie 14 miliardów złotych.

Mają być wykorzystane m.in. na budowę nowoczesnej sieci światłowodowej i 5G, rozwijaniu urzędów cyfrowych, które w ostatnim czasie stają się coraz popularniejsze i wygodniejsze. Dobrym przykładem jest rozliczanie podatku PIT, które obecnie nie wymaga naszej interwencji. Ogólnym planem jest eliminacja wykluczenia cyfrowego, podnoszenie kompetencji cyfrowych osób starszych, dygitalizacja państwa na wypadek przyszłych kryzysów i dla ułatwienia dostępu do usług i świadczeń publicznych oraz rozszerzenie klasyfikacji pracowników na automatyzującym się rynku.

Poza urzędami cyfryzacja ma również dotknąć szkoły i ich infrastrukturę. Także kadra nauczycielska może liczyć na szkolenia w tym zakresie tj. obsługa rzutnika. Wydział ds. Promocji Polityki Cyfrowej ocenił, że wyrównanie poziomu wyposażenia placówek oświatowych w nowoczesny sprzęt multimedialny jest warunkiem zapewnienia równych szans edukacyjnych.

Zobacz także: Zielony Transport Publiczny: aż 1,2 mld zł na zeroemisyjne autobusy

„Coraz większa część obsługi biznesu, w tym pełna obsługa tarcz antykryzysowych – jest dostępna w internecie. Urzędowe sprawy jeszcze nigdy nie były tak proste. A to wszystko tylko zapowiedź cyfrowej ery, która dla Polski właśnie rozpoczyna się na dobre” – mówi premier.

Dostępność i jakość ochrony zdrowia

W tym obszarze przeznaczone na dofinansowanie, wsparcie i odbudowę postcovidową oraz przywracanie funkcjonalności sektora medycznego ma być blisko 20 mld złotych.

Oczywiście opieka zdrowia jest podpięta pod plan cyfryzacji jednak potrzebne, a wręcz niezbędne są również inne usprawnienia. Zwiększenie liczebności personelu medycznego, przez stworzenie odpowiedniego środowiska do ich kształcenia. Chodzi o modernizację bazy dydaktycznej oraz o system namawiający do podjęcia studiów medycznych. Mają w tym pomóc m.in. stypendia. Wzmocnienie zaplecza naukowego z kolei ma opierać się na wsparciu firm działających w zakresie Badań i Rozwoju oraz również sektora biomedycznego. Ostatnim punktem jest przeznaczenie środków na rozwój i badania nad lekami.

„to jest przyszłość medycyny – analizy, budowanie ścieżek pacjenta poprzez analizowanie zakresów informacyjnych, wykorzystywanie algorytmów sztucznej inteligencji po to, żeby przewidywać różne konsekwencje zdrowotne. To jest ten >>low-hanging fruit<<” – mówi Minister Zdrowia.

Zielona i integralna mobilność

Tutaj Polska stawia na przeobrażenia w dziedzinie niskoemisyjnego transportu publicznego, transportu między miastami czy już wcześniej zapowiedzianego przez rząd planu rozbudowy państwowych kolei. Transport i przemieszczanie w miastach i całym państwie ma być po pandemii nie tylko ekologiczne, ale i tanie i szeroko dostępne. Powstaje również reforma zagospodarowania przestrzennego, która ma odpowiadać potrzebom państwa nowoczesnego.

Zielona energia i zmniejszenie energochłonności

Adam Guibourgé-Czetwertyński, wiceminister klimatu i środowiska twierdzi, że niezbędne są inwestycje nowe źródła energii dla Polskiej gospodarki.

 „Celujemy w budowę nowego zero emisyjnego systemu porównywalnej mocy, co dzisiejszy system konwencjonalny, który mamy, w perspektywie do 2040 r., czyli mniej więcej 40 gigawatów” – wyjaśnił.

Głównym filarem przekształceń ma być energia atomowa. Rząd jednak ma zamiar również inwestować w biogazownie i rozwój produkcji czystego wodoru. Szerokim zainteresowaniem cieszą się również farmy wiatraków na Bałtyku. Planowany ruch przyciągną blisko 100 polskich przedsiębiorstw zainteresowanych współpracą z rządem przy transformacji energetycznej.

W ramach Krajowego Planu Odbudowy, a później Nowego Ładu mają również zachodzić dodatkowe zmiany w szerokim zakresie życia gospodarczego i społecznego. Na pieniądze, pomoc i reformy może liczyć turystyka, rodzina oraz rodzinne przedsiębiorstwa. O wszystkim napiszę dokładne i rzetelne artykuły w niedługim czasie.

Dawid Błaszkiewicz

Krajowy Plan Odbudowy: dzięki niemu PKB wzrośnie nawet o 15,5%

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker