Polacy nie ufają rządowi

Jak wynika z udostępnionych przez OECD statystyk, Polacy nie ufają rządowi. Niżej od nas uplasowały się jedynie 2 państwa. Zaufanie społeczeństwa do rządu w Polsce zdecydowanie spadło w zeszłym roku.
Polacy nie ufają rządowi
OECD jest organizacją międzynarodową o profilu ekonomicznym skupiająca 37 wysoko rozwiniętych i demokratycznych państw. Według najnowszych danych tej organizacji, zaufanie do rządu w naszym kraju należy do jednych z najmniejszych w całym gronie. Spośród 37 państw, jedynie 2 odnotowały większą nieufność od Polski. Są to Chile i Łotwa.
Do państw o najwyższym zaufaniu do rządu należą głównie kraje nordyckie. Najwyższy wynik osiągnęła Szwajcaria – tam ufność wynosi 84,6%. Na dalszych pozycjach uplasowały się kolejno Norwegia (82,9%), Finlandia (80,9%), Holandia (78,1%) i Luksemburg (78%). Po drugiej stronie zestawienia znajdują się Chile (15,3%), Łotwa (23,9%), Polska (27,3%), Belgia (29,5%) i Słowacja (30,7%).
Nasz kraj odnotował w stosunku do poprzedniego roku największy spadek w całej stawce
Co ciekawe nasz kraj odnotował w stosunku do poprzedniego roku największy spadek w całej stawce. Spadek z 49,8% do 27,3% zdecydowanie wyróżnia się w całym zestawieniu i spowodował spadek Polski z 15 na 35 pozycję.
W ujęciu historycznym najwyższy wynik osiągnęliśmy w 2017 roku, kiedy rządowi ufało aż 50,1%. Najniższy procent odnotowano w 2006, skąd pochodzą najstarsze dostępne statystyki. Rządowi ufało wtedy jedynie 6,9% Polaków.
Zobacz także: Drastyczne zmiany podatkowe rujnują zaufanie przedsiębiorców do państwa
Wśród powodów można szukać przede wszystkim zeszłorocznych afer i pandemii koronawirusa. Wskutek wprowadzenia nielegalnych obostrzeń, wielu ludzi przestało ufać rządzącym. Wpływ mogły mieć też negatywnie oceniane przez opinię publiczną działania policji podczas strajków proaborcyjnych z października zeszłego roku. Według strony ewybory.eu, która zajmuje się agregowaniem wyników sondażowych partii politycznych, poparcie dla Zjednoczonej Prawicy wyniosło w marcu tego roku 32,1%. W porównaniu do marca 2020 roku, kiedy poparcie wyniosło 44%, oznacza to spadek o 11,9 p.p. czyli aż o 27%.
Polacy to naukowi ignoranci. Nie obchodzą nas odkrycia naukowe